szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mondat kérdőjel nélkül, kijelentő módban hangzott el Anthony Thomson, a brit Atom Bank alapítója szájából egy előadáson, melyben a kihalásra ítélt dinoszauruszoknak tartott klasszikus bankok hátrányait a kizárólag digitális bankolás melletti érvek ellenpólusaként sorolta fel.

Az Atom Bank, mely kizárólag IT-platformon működik az Egyesült Királyságban (tehát csak mobilon, illetve online érhető el a pénzintézet) júliusban kapott működési engedélyt, de a cég alapítója, Anthony Thomson máris hadat üzent a hagyományos bankoknak – írta a Finextrára hivatkozva a Portfolio. Thomson, aki mint a Metro Bank alapítója vált világszerte ismertté, egy előadásában azzal szapulta a klasszikus bankokat, hogy azok tipikusan képteleneknek bizonyulnak megszabadulni a régi számtech rendszereiktől, illetve annak örökségétől.

Anthony Thomson - a Metro Bankkal egyszer már megtörte a banki hagyományokat
amazonaws.com

A Finextrán megjelent előadásszemle szerint a bankalapító a Coutts példáját hozta: ez a pénzintézet volt az első, mely automatizált banki rendszert vezetett be, és mind a mai napig ezen a rendszeren fut – noha a pionírsága még 1967-ből való.

A bankok menőnek és divatosnak akarnak tűnni, ezért super cool digitális felületen látszódnak, de mögöttük akkor is a régi rendszerek futnak, így nem vehetik fel a versenyt az Atommal. "De ezzel olyanok, mint a kirúzsozott disznók – melyek azonban végül mégiscsak disznók maradnak" – idézi Thomsont a portál.

Mindezt az Atom alapítója annak szemléltetésére hozta fel, hogy a régi IT-rendszerek és tetemes fenntartási költségek helyett az Atom Bank egy kis létszámú, kis költséggel dolgozó digitális pénzintézetként működik, melynek célja, hogy 5 év alatt a mérlegük átlépjen az 5 milliárd fontos éves mérlegszinten. Ehhez Thomson szerint csupán 340 teljes munkaidős alkalmazottra lesz szükségük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!