Jöhet az önfeltöltő akkumulátor kora

A világ egyik legismertebb innovációcentrikus szemléletmódú egyetemén, a startupok katapultjának számító Massachusetts Institute of Technologynál (MIT) kidolgoztak egy olyan akkumulátort, ami saját magát képes feltölteni.

  • hvg.hu hvg.hu
Jöhet az önfeltöltő akkumulátor kora

A Greenfo szúrta ki az MIT hivatalos lapjában néhány napja megjelent cikket, mely arról szól, hogy az önfelhúzós karórák mintájára önmagukat feltölteni képes akkumulátor egység előállításán dolgoznak kutatók.

A sok kicsi sokra megy elvét felhasználó megoldás abból indul ki, hogy ha sikerül az akkumulátorok kialakítását úgy módosítani, hogy abban a töltések apró mozgás hatására is a reciklikációnkak megfelelően mozduljanak el (vagyis: hasonló módon töltődjön a telep, mint amikor ezt a mozgást áram hatására végzik el), akkor az önfeltöltés nem is olyan őrült ötlet, mint amilyennek elsőre hallatszik. Hasonló elvre épültek már a karórák mellett okostelefonok is, de a próbálkozások rendre megbuktak azon, hogy a felhasználókat nem tudták rávenni a ciklikus eszközrázásra. Az MIT közleménye szerint azonban a kutatók találtak egy praktikusabb megoldást.

MIT News

Az okostelefonos akku méretű töltési energiaigény kielégítésére azt találták ki, hogy az energiatelep egyik fő elemét "kivezették" az akkumulátorból, és azt az okostelefont használó karjához (vagy a lábához) csatolták – és a végtagmozgásból nyert energia biztosítaná a folyamatos feltöltést – így egy rövid séta elegendő lenne a konnektor elkerüléséhez.

A kutatók a "kivezetett" alkatrészről egyelőre azt árulták el, hogy abban két vékony lítium lemezt helyeztek el, közéjük pedig egy elektrolittal átitatott porózus polimerréteget. A mozgással meghajlított lemezek érintkezése a polimerrel lítium-ion-áramlást eredményez, illetve a két lemez között létrehozná a töltéshez szükséges áramot is. Az eddigi kísérletek mind sikeresen zárultak, így az elv működőképesnek tekinthető. A piacképes termékig, és pláne: a sorozatgyártásig, azonban még hosszú az út.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?