szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre nagyobb a választék, de az árak is elszállnak – ilyen felemás kép látszik az ételérzékenyeknek szánt termékekben. Sokan panaszkodnak arra: amióta divatba jött laktózmentes, gluténmentes vagy épp cukor nélküli ételeket enni, azoknak, akiknek valóban bajuk van, egyre mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk. A minőséget nem érzik sokkal jobbnak az évekkel ezelőttinél, annak azonban örülnek, hogy egyre több helyen lehet kapni nekik is megfelelő termékeket.

Márpedig a jóról ők sem akarnak lemondani, karácsonykor sem. Annak például, aki diétás szaloncukrot kíván a karácsonyfa alá, nincs is igazán nehéz dolga. Igaz, a nagy üzletek webshopjai közül egyedül az Auchannál találtunk cukormentes szaloncukrot, de náluk 2189 forintos, 350 grammos díszdobozban. Ez az ár nem sokkal magasabb, mint amennyiért jó minőségű cukros szaloncukrot lehet találni, de a kilónkénti 1700 forintos átlagáron jócskán túltesz.

hvg.hu

Vagyis igazán mélyen nem a cukormentes termék túlárazottsága miatt kell a cukorérzékenyeknek a zsebükbe nyúlniuk, hanem azért, mert nem engedhetik meg maguknak, hogy gyengébb minőségű terméket vegyenek.

Nem örülhet az sem, akinek valamiért nem jó a hagyományos bejgli. Ha nem saját kezűleg akarja elkészíteni, hanem megrendelné, akkor sem megoldhatatlan a feladat, de már szüksége lesz arra, hogy kutasson. A nagy webshopokban elérhetetlen bármiféle érzékenység mellett is ehető változata ennek a finomságnak, de kisebb, az egészséges táplálkozást hirdető oldalakon vannak ajánlatok. Előre elkészített glutén- és laktózmentes bejglit is lehet rendelni, a legolcsóbb ajánlatok fél kilónként 1800 forintnál kezdődnek, ami nagyjából négyszerese a bolti áraknak. Ennél többet lehet spórolni akkor, ha az ember saját maga készítené el az ételt, de a boltokban így is majdnem dupla árat kérnek el tőlük az egyszerű termékekhez képest – és akkor még lehet, hogy szerencséjük is van.

Főbb ételallergiák és intoleranciák

Gluténérzékenység: egyes gabonákban található fehérjékkel szembeni immunreakció

Tejallergia: a tejben található fehérjével (kazein) szembeni immunreakció

Laktózérzékenység: a tehéntejben található fehérje, a laktóz lebontásához szükséges enzim, a laktáz hiányából eredő tünetegyüttes

Tojásallergia: a tojás valamely összetevőjével szembeni allergiás reakció

Szójaallergia: a szójafehérjével szembeni reakció. A szója nemcsak fehérjeforrás, de szójalecitinként gyakori emulgeálószer, ezért sok élelmiszerben megtalálható.

Diófélékkel szembeni allergia: a leggyakoribb allergén a földimogyoró, a szójához hasonlóan azt is fel kell tüntetni, ha a feldolgozás során érintkezhet az élelmiszerrel

A különböző mérések egész mást mondanak a laktózérzékeny magyarok számáról, van olyan adat is, amely szerint a magyarok 40 százaléka valamilyen fokig tejcukorérzékeny. Tejcukormentesnek az az élelmiszer nevezhető, amelynek laktóztartalma fogyasztásra kész állapotban legfeljebb 0,1 gramm 100 grammonként. Ennek alaposan meg is kérik az árát, egy liter laktózmentes tej már majdnem a duplájába kerül annak, amennyiért egy liter egyszerű tejet lehet venni. A legtöbb nagy áruházlánc 300 forint körüli áron adja a laktózmentes tejet, de interneten speciális biotejet is rendelhetünk literenként 780 forintért. Egy liter pasztőrözött, 2,8 százalékos tej a KSH adatai szerint átlagosan 224 forintba kerül, de aki beéri a nagy boltok vásárlócsalogató árú UHT-tejeivel is, az akár 140-160 forintért is hozzájuthat egy literhez.

A gluténmentes életmód az elmúlt évek egyik legnagyobb divatja – hogy ezzel mennyire el lehet adni mindent, arról bővebben a South Park Gluténmentes Ebola című része értekezik (egy kis előzetest alább megnézhet) –, ez pedig az árakon is meglátszik. Orvosi becslések szerint a magyarok 1-2 százaléka lehet gluténérzékeny, nemzetközi felmérések azonban azt mutatják, hogy a fogyasztók közül sokan azért keresik ezeket a termékeket, mert egészségesebbnek hiszik azokat. Sőt, mint azt a Technavio gluténmentes élelmiszerekkel kapcsolatos felméréséből kiderült, vannak, akik egyenesen azt gondolják, ha ilyeneket esznek, akkor már egészséges is az életmódjuk.

Egy kiló liszt a boltokban nagyjából 120-140 forintba kerül. Ha valaki ragaszkodik a gluténmentességhez, annak ennél sokkal többet kell fizetnie. Az internetes rendelésben a legolcsóbb megoldások is 770 forintnál kezdődnek, de a határ a csillagos ég, gluténmentes mandulalisztet lehet például találni 750 grammonként 4100 forintért is. A boltokban viszonylag kevés helyen sikerült gluténmentes lisztet találnunk – a Tesco webáruháza például 1199, az Auchané már 1049 forintért hirdeti kilóját, ritka kivételként az Aldinál akadt 269 forintért is –, annál több a gluténmentes alapanyagból készült étel. A zsemlének például általában 2000-2500 forint között van a kilónkénti ára, fél kiló gluténmentes tésztát pedig 450-500 forint körül lehet venni. Egy fokkal olcsóbb a gluténmentesnél a teljes kiőrlésű liszt: ilyet már az egyszerű liszt árának alig duplájáért lehet venni, 240 forint körül.

hvg.hu

Nem jár jól az sem, akinek a cukorral vannak problémái. Hogy ők mekkora üzletet jelentenek, azon is látszik: július végén lépett életbe az az EU-rendelet, amelyik megtiltotta a diabetikus élelmiszerek jelölését. A szigorítást azzal indokolták, hogy a gyártók marketingeszközként használták a diabetikus elnevezést, például sokan azt hihették, ezek a termékek korlátlan mennyiségben fogyaszthatók. Az egyszerűbb megoldás a gyümölcscukrot, azaz a fruktózt választani, igaz, arról nagy vita folyik, hogy ez valóban annyira egészséges-e. Míg az egyszerű kristálycukor kilója most épp 267 forintba kerül (és már ez is nagyobb drágulás eredménye, az év elején alig 220 forint fölött volt az ár), fruktózt ennek több mint háromszorosáért lehet kapni. Már ahol egyáltalán lehet, sok helyen ugyanis nem találtunk ilyet. A Tescónál fél kiló 399, az Auchannál ugyanennyi 749 forintba kerül. Ha úgy dönt az ember, hogy xilit kell neki, akkor ennyivel sem ússza meg. Néhány helyen ki lehet fogni ugyan akciós ajánlatokat (például a Pennyben fél kilót 800 forintért adnak), de a kilónkénti 2300 forintos ár általában már kedvezőnek számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!