Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Bernd Storcknak lesz néhány kellemetlen pillanata az MLSZ meghallgatásán, de arra is választ kell találni, hogy ha pénz van a fociban, miért nincsen sem siker, sem néző, sem komoly utánpótlás.
Kínos magyarázkodás vár Bernd Storckra: a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, Csányi Sándor a válogatott andorrai veresége után kezdeményezte, hogy a szövetség elnöksége a mai ülésén hallgassa meg a szövetségi kapitányt, és a beszámolója után az elnökség tárgyaljon a kialakult helyzetről. Csányi korábban többször is arról beszélt: Storck akkor is maradhatna a posztján, ha a válogatott nem jut ki a vb-re – mostanra arra, hogy akár csak egy pótselejtezős helyet is megcsípjünk, csak minimális matematikai esély maradt, gyakorlatilag inkább a 2020-as Eb selejtezőire lehet megkezdeni a felkészülést. De az is biztos: akár elfogadják a kapitány magyarázatát a múlt pénteki gyalázatról, akár leváltják Storckot, azoknak is bőven lenne miért magukba nézniük, akik a magyar foci pénzügyeiért felelnek.
Nem azért, mert a focinkra nem jutna elég forrás. A probléma éppen az, hogy hiába a pénzbőség, az eredmények hiányoznak, nézők gyakorlatilag nincsenek, a válogatott tavalyi Eb-szereplése pedig csak ideig-óráig leplezi, hogy klubszinten Európa legrosszabbjai között jegyeznek minket. Úgy tűnik, a Puskás Ferencnek tulajdonított híres „kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci” mondás akkor nem igaz, ha a foci irányítói azt látják, nem kell semmi érdemi teljesítményt felmutatniuk, máris záporoznak hozzájuk a százmilliók.
A HVG e heti összeállításából kiderült: a frissen leadott 2016-os beszámolók szerint az NB I leggazdagabb csapata a Ferencváros, egy év alatt 4,3 milliárd forint bevétel érkezett Kubatov Gábor csapatához – hogy ez mire volt elég, az kiderült, amikor a zöld-fehérek tavaly a BL-selejtezőben szembekerültek az albán bajnokság második helyezettjével. A második helyre a Videoton került, 3,7 milliárdos bevétellel, a dobogó harmadik fokára pedig úgy került fel a Felcsút 2,5 milliárdos bevétellel, hogy az előző szezont az NB II.-ben töltötte.
A pénz és a sikerek között még a magyar bajnokságban ragadva sincsen feltétlenül összefüggés. A Ferencváros és a Videoton évek óta ott van ugyan az NB I élmezőnyében, de jellemző, hogy az idei bajnok Kispest 1,4 milliárdjával a bajnokság bevételi listáján csak a 7. lett. Ugyanezen a listán a nagy hármast közvetlenül a Debrecen és az MTK követte – az utolsó fordulóban mindkét csapat még azért küzdött, hogy elkerülje a kiesést. Az MTK-nak ez nem sikerült.
Döcög a tao-rendszer is
Minderre persze még lehet azt mondani: a válogatott teljesítményének nincs feltétlenül köze ahhoz, hogy klubszinten mi történik. Az viszont szintén sokatmondó, ha azt nézzük, mi történik az utánpótlással. Hiába találták ki ugyanis 2011-ben a tao-rendszert azzal a céllal, hogy a cégek az államkassza helyett az utánpótlás-nevelésbe tegyék be a társasági adójukat, egyelőre nem úgy tűnik, hogy az így képzett fiatalok váltanák meg a magyar focit.
2011 és 2016 között a Felcsút mögött a második legtöbb tao-pénzt, 1,9 milliárd forintot a Diósgyőr kapta, ehhez képest a miskolci utánpótláscsapatok eredményei közel sem ilyen kiugróak. A felcsúti akadémia mellett az MTK, a Kispest és a Haladás fiataljai vannak ott minden korosztályos bajnokság élén, de a két budapesti klub tao-pénzei (MTK: 1,06 milliárd, Kispest: 984 millió forint hat év alatt) a támogatási lista alsó felében találhatóak. A Felcsút külön világ, oda 2011 óta legalább 11 milliárd forint tao-pénz jutott – ehhez képest az első csapatuk az előző bajnokságban nem egyszer úgy állt ki, hogy meglepetés volt, ha akadt a pályán egy saját nevelésű játékos. A politika azonban kitart a rendszer mellett, sőt, 2018-tól nem csak a társasági adóból lehet levonni a látványcsapatsportoknak szánt támogatást, hanem a bankokra kirótt ágazati különadóból is.
Milliós fizetések az NB I-ben |
A politikusok figyelnek arra is, hogy ne csak a kluboknak, a focistáknak is jó legyen. A kedden elfogadott adótörvények szerint az eddigi 125 helyett már 250 milliós lesz a határ, ameddig a sportolók és sportvezetők az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adózhatnak. Hogy pontosan mennyi fizetésből kell megélniük a játékosoknak, azt a legtöbb klubnál hétpecsétes titokként kezelik. A Pénzcentrum összesítése szerint a legjobban fizetett, itthon játszó focista a fehérvári Juhász Roland, havi nyolcmilliós fizetéssel, akit két ferencvárosi, Gera Zoltán, valamint Böde Dániel követ, 7,5, illetve 6,3 millióval. A top 10-hez 4,8 milliós havi fizetés kell, de még az NB I középcsapatainál sem ritka az egymillió forint feletti bér. |
Néző? Minek?
A beszámolókból az is egyértelműen kiderült, hogy a klubok nagy részénél egyáltalán nem számít, vannak-e nézők. Szélsőséges példája ennek a Videoton, ahol az összes bevétel 1 százalékát tette ki a jegyárbevétel, de szinte sehol máshol sem számottevő az, amennyi pénzt a nézők adnak. Pedig a kormány 2020-ig 32 stadiont tervez építeni, vagy felújítani 240 milliárd forintból, de a nézők csak nem akarnak jönni. Ez pedig tovább erősítheti azt, hogy a rendszer következmények nélküli: sehol nem kell attól félni, hogy ha csapnivaló a teljesítmény, akkor a kieső jegyárbevétel megrengeti a klubot.
A válogatott mellett még kitartanak a szurkolók – hogy Andorra után mi lesz, persze kérdés –, de klubszinten nem csoda, hogy a nézők néha úgy érzik, csak zavaró tényezőnek számítanak – majdnem sikerült összehozni azt a bravúrt, hogy a 2017/18-as NB I fele ne játszhasson a saját stadionjában. Végül ez csak azért nem történt meg, mert nem a Kisvárda jutott fel, de ha most kezdődne a bajnokság, akkor a 12 csapat közül az építkezések és licencproblémák miatt öt nem játszhatna otthon. Az Újpest Szolnokra költözik, a Vasas talán Győrbe, a Haladás Sopronba, a Diósgyőr Mezőkövesdre, a Kispest pedig, amint elkezdik építeni a stadiont, megy az MTK-hoz, vagyis az ötből legalább egy a saját városában maradna. Egészen extrém példa az újpesti: a lilák stadionját kétszer is felújították közpénzből, majd kitalálták, hogy az új előírások miatt alkalmatlan az NB I-re. De látványos az is, ami a most feljutott Balmazújvárosnál történt: közel egymilliárd forint állami pénzből megújult a stadion, pályafűtést is építettek, majd idén az első téli meccs elmaradt, azzal az indoklással, hogy a pályafűtés
hosszú távú üzemeltetése olyan költséggel járna, amelyet jelen pillanatban az önkormányzat nem tud bevállalni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Érdemi megtakarítást lehet elérni megfizethető, régi ingatlanban is alkalmazható okoseszközökkel. A csúcs a mindent integráló rendszer, bár ez inkább új otthonoknál célszerűbb.