„Szentségtörő” borászati kísérlet a Pireneusokban

A francia borok élvezeti értékét jelentősen, sőt döntően befolyásolja az ital hőmérséklete. Most megdőlt egy tabu.

  • hvg.hu hvg.hu
„Szentségtörő” borászati kísérlet a Pireneusokban

A száraz fehéreket, amelyeket főleg halakhoz vagy a tenger egyéb gyümölcseihez ajánlanak, a sörök hőfokára kell lehűteni. A vörösboroknál már bonyolultabb a helyzet: a nemes bordeaux-i vagy burgundiai vöröseket csakis szobahőmérsékleten lehet kínálni. De a Rhone folyó menti borvidékén vagy a délebbi szőlészetekben készülnek pincehidegen felszolgálandó vörösek is. Amiről viszont most az AFP hírügynökség beszámolt, az forradalmian új, vagy legalábbis annak látszik.

 A Pireneusok hófedte lejtőin öt hónapon át hűtöttek nemes fehér és vörös bordeaux-i borokat ötméteres jeges hóréteg alatt. Vagyis olyasmit csináltak, ami a hagyományos megközelítés szerint szentségtörés. De a jégréteget még tartalmazó palackok a kóstoló szakértők szerint egészen új ízvilágot jelentettek. A jeges, havas talajban töltött kb. fél év alatt olyan kémiai folyamatok indultak be, amelyekről eddig senkinek fogalma sem volt és a végeredmény egy egészen különleges bor lett. Ez lehet fehér, de vörös is. Ez utóbbinál a változás forradalmi, hiszen eddig a nagy vörösborokat csakis 16 Celsius fokon, vagyis szobahőmérsékleten szolgálták fel. Hogy tényleg valami forradalmian új kezdődött a francia borkultúrában, vagy csak egy kommunikációs blöffről van szó, nemsokára kiderül.

 De az biztos, hogy a 21. század új technológiái a legendásan hagyományos gazdasági ágazatokban is hatalmas változásokat generálhatnak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?