szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A K&H anyacégének pénze lenne rá, mégis kérdéses, befuthat-e nyertesként.

Szívesen ajánlatot tenne a Budapest Bankra a KBC Bank – erről Johan Thijs, a K&H belga anyacégének a vezérigazgatója a társaság negyedik negyedéves eredményeinek publikálásakor beszélt.

A magyar kormány január végén határozatban bízta meg Bártfai-Mager Andrea állami vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztert, hogy koordinálja a tárgyalásokat a bank többségi állami tulajdonának megszüntetéséről. A miniszter feladata az, hogy az állam részesedését legalább azon az áron adja el, amelyet 2015-ben kifizetett a korábbi tulajdonosnak, a GE-nek. Ez 700 milllió dollár – nagyjából 620 millió eurónak felel meg.

Ennek az összegnek a kipengetése nem jelentene gondot a KBC-nek, amely már egy évvel ezelőtt is érdeklődött a BB iránt – derül ki a L’Echo belga lap cikkéből: a cégcsoport 1,9 milliárd eurós tartalékkal rendelkezik cégek felvásárlására, ez több mint háromszorosa annak az árnak, amelyet a magyar kormány kapni szeretne. Tavaly egyébként nem csak a K&H, de az Erste csoport is bejelentkezett – utóbbi bankban a magyar államnak is van tulajdonrésze. Mindkettőjük működtet bankot Magyarországon is, ezért is megérné neki a terjeszkedés.

Van azonban a kormányhatározatban egy másik kitétel is, amely rontja a két nagybank esélyeit. Az ügyletet ugyanis az állami vagyonról szóló törvény egyik speciális paragrafusa szerint bonyolítják le. E szerint kivételes esetekben mellőzni lehet a versenyeztetést, ilyen például a részvénycsere, vagy ha a portékát „gazdasági társaság részére, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként” bocsátják rendelkezésre. A kormányhatározat szerint ez utóbbi esetről lesz szó. Így bármilyen jó ajánlatot is tesz az Erste és a K&H, erre hivatkozva el lehet küldeni őket. Ráadásul a kormány nem titkolt célja az, hogy növelje a magyar tulajdonrészt a bankrendszerben.

A hvg.hu korábbi elemzése szerint szabad forrást a takarékszövetkezeti integrációból meríthet, olyan pénzt, amelyet öt éve a szektor stabilizálására bocsátott rendelkezésre az állam. Ráadásul a Takarékbank nem titkolt célja, hogy néhány éven belül az OTP kihívójának számító nagybankot hozzon létre – ehhez a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában levő MKB már közel van, de jól jöhet még a privatizált Budapest Bank is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!