szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szerződésmódosításban előre nem látható körülményekre hivatkoznak.

Tavaly februárban kötött szerződést a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó a ZÁÉV Építőipari Zrt.-vel és a Paár Attilához köthető Magyar Építő Zrt.-vel az új Néprajzi Múzeum megépítésére. A két cég a munkát 25,97 milliárd forintért vállalta.

Az Átlátszó most az uniós közbeszerzési értesítőre hivatkozva azt írja, hogy

a beruházás összesen 6,1 milliárd forinttal, 32 milliárdra drágult.

Ebből 1,7 milliárdot költenek a műszaki tartalom kibővtésére, 4,4-et pedig olyan egyéb építési munkákra, amelyek nem szerepeltek a szerződésben, és amelyek „más ajánlattevőtől való beszerzése nem megvalósítható”.

Az áremelkedést a szerződésmódosításról szóló dokumentumban azzal indokolták, hogy előre nem látható körülmények adódtak. Azt is írták, hogy a koronavírus-járvány miatt márciusban kihirdetett veszélyhelyzet vis maior körülménynek számít, ami az előre rögzített határidőkben, a kivitelezők szerződésszerű teljesítésében alapvető változásokat és késedelmet idézett elő.

A lap emlékeztetett, hogy már a létesítmény építésének előkészítése is igen sokba került: a tervezés 1,8 milliárd forintot vitt el, az építkezést megelőző földmunkákat pedig Garancsi István cége, a Market Építő Zrt., valamint a Bohn Mélyépítő Kft. 2,5 milliárdért végezte el.

Elkészült lebegő lukas palacsinta: szerkezetkész a Magyar Zene Háza

Elkészült a Magyar Zene Háza különleges tetőszerkezete.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hamvay Péter hvg360

Erővel próbálja Orbán letolni Karácsony torkán az egész Liget-projektet

Hiába szerette volna a főpolgármester leállítani a Városliget további beépítését, a kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva törvényben akadályozta meg az ellenállást. Így a járvány alatt is nagy tempóban épül a Zene Háza, és a miniszterelnök célja pedig nem lehet más, mint az egész múzeumi negyed befejezése az eredeti tervek szerint.

Hamvay Péter hvg360

Raktárban hevernek az értékes gyűjtemények, nem haladnak a múzeumépítések

Továbbra sem láthatja a nagyközönség a Néprajzi, az Iparművészeti és a Közlekedési Múzeum műtárgyait, és nincs még új kiállítási helye a magyar fotográfiának és építészetnek sem. A beígért fővárosi építkezések és felújítások állnak vagy csúsznak, ráadásul a kormány előbb-utóbb elköltözteti Budapestről a Természettudományi Múzeumot is.