szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Annyian akarnak az elszálló árak miatt szerb élelmiszert vásárolni, hogy ideiglenesen inkább kiviteli tilalom lép életbe.

Szerbia felfüggesztette az alapvető élelmiszerek, a búza, a kukorica, a liszt, valamint az olaj exportját. Az intézkedés csütörtökön lép életbe – jelentette be Alekszandar Vucsics szerb elnök.

A kiviteli tilalom főként a nagyvállalatokra vonatkozik, azokra, amelyeknek eddig jelentős többlettermelésük volt – mondta.

Hasonló intézkedés Magyarországon is érvényben van: nálunk a búza, a rozs, az árpa, a zab, a kukorica, a szójabab és a napraforgómag kivitelére vonatkozó rendelet jelent meg a múlt hétvégén. Az pedig szintén szerdai döntés, hogy az ukrán kormány az év végéig megtiltotta a rozs, az árpa, a hajdina, a köles, valamint a cukor, a só és a hús exportját.

A kiviteli tilalmat az elnök indoklása szerint elővigyázatosságból vezeti be Szerbia, ugyanis például csak hétfőn 200 ezer tonna búzát vásároltak volna az országtól a környező államok, óriási a kereslet, az árak pedig jelentősen emelkedtek. Mindenkit megpróbált megnyugtatni: az ellátás biztonsága garantált, van annyi élelmiszer az országban, ami elegendő lesz az egész évre.

A szerb elnök azt is leszögezte, hogy üzemanyagból is van elegendő Szerbiában, ám az árak így is jelentősen nőttek, ezért az állam lemond a teljes jövedéki adó 20 százalékáról. (Magyarországon is hasonló intézkedést kérnek többen az ármaximálás helyett, de nálunk az EU-s szabályok miatt erre nincs mozgástere a kormánynak, az unióban az üzemanyagárra automatikusan a legmagasabb áfakulcs vonatkozik, tehát csak akkor lehetne csökkenteni, ha a 27 százalékos, legmagasabb kulcsot lejjebb vinnék.)

A szerb elnök egy televíziós beszélgetésben azt is közölte, hogy az ország vezetése előkészített egy határozatot a harmadik országból érkező kőolaj vámmentességéről. Ez akkor lép életbe, ha Szerbia nem tudna már Oroszországból kőolajat importálni – tette hozzá.

Az orosz–ukrán háború eseményeit itt követjük percről percre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!