Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Több ezer orosz munkavállalót vizionáltak Paksra és környékére az elmúlt években, de ahogy az atomerőmű bővítési projektje is megtorpant, úgy a munkavállalók sem igazán érkeztek, már a háború kitörése előtt is óriási volt a bizonytalanság. Sőt, új bérlők helyett az utóbbi időben inkább azoknak az ukrán munkavállalóknak a családtagjai érkeznek a környékre, akik a háború elől menekültek el.
Miután Orbán Viktor 2014-ben Putyin jelenlétében aláírta a kormányközi megállapodást két új nukleáris reaktor építéséről Pakson, a kormány az ellátásbiztonság és a megfizethető energia mellett gyakran hangoztatta, hogy a beruházás számos munkahelyet teremt majd a térségben – az előzetes hatástanulmányok szerint csúcsidőben mintegy 8 ezer munkavállaló (1500 mérnök és 6500 munkás) dolgozik majd a helyszínen.
Az hamar kiderült, hogy ez alatt főként orosz munkavállalók Magyarországra érkezését kell majd érteni. Kalocsán 2019-ben nyílt meg az Orosz Információs és Kulturális Központ, amelynek megnyitóján az akkori polgármester arról beszélt, hogy a városban „élnek orosz nemzetiségiek, valamint az erőmű bővítése miatt Kalocsára is jelentős számú orosz munkás fog érkezni, ami indokolttá teszi egy ilyen információs pont működtetését”.
A térségben számos más beruházással is készültek a külföldi munkavállalók fogadására, az érkező mérnököknek lakásokat, a dolgozóknak munkásszállásokat alakítottak ki. A PIP Közép-Duna Menti Térségfejlesztési Nonprofit Kft. honlapja szerint kifejezetten „azon dolgozik, hogy kellő időben, elegendő lakóegység álljon készen az atomerőmű építői számára”, erre a feladatra a céget még 2019-ben jelölte ki a kormány.
A várható és a ténylegesen megérkezett munkavállalók között a valóságban elég nagy a különbség – mondta el a hvg.hu-nak az Otthon Centrum ingatlanközvetítő egyik partnere, Majoros Eszter, aki a térségben több irodát is működtet. Az utóbbi években több orosz, illetve ukrán céggel felvették a kapcsolatot, hogy az országba érkező munkavállalóik későbbi elszállásolását megszervezzék Pakson, Szekszárdon és egyéb környékbeli kistelepüléseken. Van, akivel szerződést is írtak, ennek már lassan két éve, de a bérlők továbbra sincsenek sehol. “6-8 fő elszállásolására alkalmas családi házat is legfeljebb tíz-tizenkettőt ha kiadtunk eddig” – mondta az ingatlanközvetítő. Az elkészült vagy felújított munkásszállók is üresen állnak, eddig alapvetően mérnökök jöttek a beruházáson dolgozni, családjaikkal. Összességében borzasztó nagy a bizonytalanság.
Új bérlők helyett az utóbbi időben inkább az ukrán munkavállalók családtagjai érkeznek Paksra, a háború elől menekülve, ők most a már korábban kibérelt szállásokon kapnak helyet. Néhányan az oroszok közül hazautaztak a háború kitörése után, de nem ez a jellemző – erről már Görög Zoltán beszélt nekünk az ingatlanpaks.hu-tól. Görög szerint a helyiek már hozzászoktak a beruházás körüli bizonytalansághoz, merthogy a projekt 6-7 éve csúszásban van. Az ingatlanos szakember ugyanakkor azt mondta, hogy a háborús helyzet miatt szerinte nem alakult ki nagy kétségbeesés a beruházással kapcsolatban, sokan inkább kivárnak a választásokig.
Az ellenzék a háború kitörése óta a paksi projekt leállítását követeli, de korábban is azt nyilatkozták, hogy választási győzelem esetén nem fogják megvalósítani a paksi bővítést a jelenlegi formájában. A kormány továbbra is kiáll Paks II. megvalósítása mellett, kérdés, hogy ennek a jelenlegi helyzetben mennyi a valódi esélye. Különösen azután, hogy az oroszok katonai inváziójának kezdete után a Fidesz EP-frakciója is megszavazta azt az európai parlamenti állásfoglalást, ami felhívja a tagállamokat, hogy szüntessenek be a nukleáris területen folytatott minden együttműködést Oroszországgal, különös tekintettel a Roszatomra és annak leányvállalataira.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
A nemzeti kisebbségek közötti feszültségek kiaknázását nevezik hamis zászlós hadműveletnek, régi eszköze ez az orosz/szovjet háborús eszköztárnak. Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő véleménye.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.