Az Exim-csoport alig számít veszteségre az orosz–ukrán háború miatt. A vállalkozók ennél sokkal pesszimistábbak, de megpróbálják fenntartani az ottani üzleti kapcsolatokat, amíg csak lehet.
„Az oroszoknak is érdeke, hogy teljesítsék a szerződéseket, mi pedig megtaláljuk a módját, hogy szállíthassunk” – így összegezte a kihívásokat a HVG kérdésére az energetikai és egészségügyi berendezéseket szállító Pólus Kft. ügyvezetője, Horváth László. De más, az orosz piacon bejáratott magyar cégek is kitartanak, legalábbis azok, amelyek válaszoltak a lap megkeresésére. Persze a gondok egyre súlyosabbak, a költség és a bizonytalanság is nő.
A legnagyobb gond a szállítási költségek két és félszeres megugrása, valamint az alapanyag- és alkatrészellátás megszervezése.
Az e heti HVG összeállításából kiderül, hogy a külkereskedelmet közpénzből ösztönző Exim-csoport sokkal optimistább, alig vár veszteséget. „A teljes hitelportfóliónak csak marginális része, kevesebb mint egy százaléka az orosz, ukrán vagy belarusz kitettség, s van, aki évek óta rubelben számol el az orosz partnerével, így számíthat az exportszállításai megtérülésére” – írta az Eximbank a kockázatokról szóló kérdésre.
Részletek az e heti HVG-ben:
* * *
Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.