szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A következő hónapok nagy vesztesei között lesz az a több százezer ember, aki eddig a kata szabályai szerint adózott, de nem csak ők járnak rosszul: ha az eddig katázók kénytelenek lesznek árat emelni vagy nemet mondani megbízásokra, azt megérzi mindenki, még nagyobb lehet az egyébként sem alacsony inflációnk.

Nem csoda, hogy amióta hétfőn bemutatták, majd keddre gyorsan át is nyomták a parlamenten a katatörvény módosítását, szakmai érdekképviseleti szervezetek és vállalkozók tömegei panaszolták, hogy nagyon megnehezedik a helyzetük. Ezek közül gyűjtöttünk össze többet.

Bajba kerülhet-e a betegellátás? Ezt a kérdést tettük fel a törvény elfogadása után, és a válasz a szakmabeliektől szinte egybehangzóan az, hogy komoly a kockázat. Ha az érintett orvosok nem fognak másod-, harmadállást vállalni, akkor hiány fog fellépni – mondta Daróczy-Gaál Ágnes, a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke kérdésünkre. Sok orvos vállal ugyanis ügyeletet vagy szakrendelést mellékállásban katázva, márpedig ők ezt nem tehetik ez után, ugyanis csak a teljes állásban egyéni vállalkozók adózhatnak így szeptembertől.

AFP / AMELIE-BENOIST / BSIP

A szakértők szerint több helyen jelentkezhetnek hamar a gondok. Egyrészt a magas eszközigényű ellátásban, ahol a rendelőt egy nagyobb cég üzemelteti, az orvos pedig vállalkozóként dolgozik. De a sürgősségi betegellátást is 90 százalékban vállalkozó orvosok biztosítják, a félreeső térségekben pedig a szakrendelői ellátás is problémás lehet. Természetesen bármelyik orvos választhatja azt, hogy magasabb adókulcsra váltson, de amikor ekkora a túlterheltség a szakmában, nem tűnik jó ötletnek megkockáztatni azt, hogy többen feladják a másodállásukat vagy elhagyják a szakmát, esetleg az országot.

Cikkdossziénk a katatörvényről

A kata változásáról és annak következményeiről szóló további cikkeinket itt olvashatja.

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is azt jelezte: sok szakember eddig katás vállalkozóként biztosított szaktanácsadást a magánegészségügyben, étlapot terveztek a közétkeztetésben, vagy épp diétákat állítottak össze iskolák, kórházak, idősotthonok számára és jövőben nem tudni, mi lesz velük.

És arról sem szabad elfeledkezni, hogy nem csak az emberek lehetnek betegek – sok állatorvos is azon töri a fejét ezekben a napokban, hogy mit tehet a katázás helyett. Ott annyira nem nagy a leterheltség, mint a humánegészségügyben, így pályaelhagyás helyett inkább drágulás lehet a reakció.

Az egészségügy után térjünk át a Belügyminisztérium másik új, szintén nem a csekély munkaterheléséről és csodálatos fizetéseiről elhíresült feladatkörére, az oktatásra. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete úgy számol, hogy több tízezer tanárt érinthet a törvény átírása, akik az iskolai munkájuk mellett kisadózóként dolgoztak másodállásban. Aki magánórákat ad, azok vagy jókorát emelnek az áraikon, vagy majd zsebbe kérik a pénzt, aki viszont nyelviskolában tanít másodállásban, az nem gondolkozhat kiskapukon. A Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke az Eduline-nak beszélt arról, hogy jókora tanárhiány fenyeget. De a céges tanfolyamokat tartó, képzéseket szervező, vagy másodállásban a felnőttképzőknél dolgozó tanárok is vagy árat emelnek, vagy otthagyják ezt az állást. (És most legfeljebb kínunkban poénkodhatunk azon, hogy amennyi helyesírási hibával beadták a katatörvényt, tényleg nem ártana jobban figyelni a tanárokra.)

Stiller Ákos

Az egészségügy és az oktatás szinte mindenkit érint, de sok olyan szolgáltatás is van, amely ugyan nem létszükséglet, de elég sokan igénybe veszik ahhoz, hogy kellemetlen legyen az ottani drágulás. Például aki edzőterembe jár, az is jó eséllyel készülhet drágulásra, mert a nem alkalmazottként dolgozó edzők jelentős része katázott. A rendezvényszervezés is többe kerülhet, fotóst hívni például az esküvőre sem lesz annyira egyszerű vagy olcsó. És persze megnehezedik az élet a könyvek íróinál, fordítóinál, grafikusoknál is, aminek logikus következménye lehet vagy a kínálat visszafogása, vagy a drágulás.

Az építkezések is megdrágulhatnak – erről Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke beszélt a Népszavának nyilatkozva. Azt elismerte, hogy az ágazatban sokan trükközésből hoztak létre katás vállalkozásokat rokonaiknak, ha elérték az évi 12 milliós bevételi plafont, de sok építőipari kisvállalkozó is kénytelen lesz váltani, valószínűleg többségük az átalányadózásra. Koji szerint nem a feketézők aránya fog nőni, hanem ráterhelik az adóemelést a fogyasztókra.

És valószínűleg új adózási formát kell keresniük szerelők tömegeinek is - nem csak az építőiparban dolgozóknál vagy háztartási gépek javítóinál lehet ez probléma, hanem autószerelőknél, más ipari munkásoknál is. Itt elsőre arra gondolhatnánk, hogy majd még többen fogják feltenni a nagy kérdést, kell-e számla, de nem is ez lesz az igazi gond, hiszen aki egyetlen társasháznak vagy cégnek is végezne munkát, az máris nem katázhat tovább. Márpedig például a villanyszerelők gyakran vállalnak ilyen munkákat és jellemzően pont ezek a megbízók azok, akik számára fontos az, hogy le legyen papírozva szabályosan minden munka.

MTI / Rosta Tibor

Érdekes kérdés, mi lesz a fodrászokkal vagy a szépségipar más dolgozóival. Közülük sokan maradhatnak katások továbbra is, amennyiben csakis magánszemélyeknek számláznak, de például nem vállalhatnak egyetlen olyan munkát sem, amelyben egy vállalat megbízására dolgoznak, akár színházi, divatfotós, vagy filmes munkákat. Ők azért vannak másoknál egy fokkal könnyebb helyzetben, mert ha már olyan feladatról van szó, amely szerzői joghoz köthető – tehát például a már említett filmes munkák –, akkor az ekhós adózásra át lehet térni, ami bár nem olyan kedvező, mint a kata, azért jobb a megmaradó más lehetőségekhez képest.

Az informatikusok is arra figyelmeztettek, hogy baj lehet. A digitális ágazatokban sokan dolgoznak nem hagyományos alkalmazotti jogviszonyban, ezért a szakmában most nem pályaelhagyástól tartanak, hanem attól, hogy tömegek fogják elhagyni az országot.

És van még egy csoport, akik szívhatják a fogukat a katatörvény miatt:

a könyvelők.

A nyár kellős közepén szembesülni azzal, hogy hirtelen több százezer ember kénytelen adózási formát váltani és kitalálni, hogy mit lépjen. Valószínűleg nem a legkellemesebb fordulat ez, amit a könyvelők elképzelhettek maguknak, és ezen az sem segít, ha árakat tudnak most emelni , amit többen meg is tettek már. A nekünk nyilatkozó adószakértők is arról beszéltek, hogy ezt nem lehet megúszni, aki csak teheti, annak érdemes könyvelővel átbeszélnie, mire váltson a kata helyett. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete pedig közleményben írról írt: „sajnos tudomásul kell venni, hogy kevesen vagyunk az ország statáriális megadóztatásának végrehajtásához.” És hogy mindez még szebb legyen, a könyvelők közül is sokan katáznak, nekik is új utakat kell most keresniük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!