szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cég már bejelentette, hogy más területekre fókuszálnak majd, mint a rákkutatás és más betegségek kezelése.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Meredeken visszaesett a német BioNTech bevétele és nyeresége az első negyedévben a Covid–19 elleni vakcina iránti kereslet visszaesésének következtében; a cég amerikai partnere, a Pfizer a múlt hét elején szintén jelentősen csökkenő negyedéves bevételről számolt be.

A mainzi székhelyű társaság hétfőn megjelent negyedéves jelentése szerint a március végén zárult három hónapra 502,2 millió euró nyereség mellett 1,277 milliárd euró árbevételt realizált, míg az előző év azonos időszakában 6,375 milliárd euró árbevétel mellett 3,698 milliárd euró nettó nyereséget ért el.

A német biotechnológiai kutatóvállalat a Pfizer amerikai gyógyszeripari céggel közösen 2020 végére az Európai Unióban elsőként fejlesztette ki az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegség (COVID-19) elleni védőoltást, és kapott engedélyt a forgalmazására.

Az évtized végéig elkészülhet a rák ellenszere, és ez Karikó Katalinnak is köszönhető

A koronavírus ellen kifejlesztett mRNS-vakcinák hihetetlen mértékben felgyorsították az eddig gyógyíthatatlan betegségek ellenszerének kutatását; a Moderna vezetője szerint akár öt éven belül vakcina készülhet rák ellen is.

A BioNTech 2023-at az átmenet évének tekinti, amikor a koronavírus által meghatározott üzleti modellről átállnak. A cég fókuszában most az új termékek fejlesztése áll, különösen a rákkezelés területére koncentrálva.

A BioNTech tavaly decemberben jelentette be azt is, hogy megkezdte az RNS-alapú, malária ellen kifejlesztett kísérleti vakcinájának tesztelését embereken 60 önkéntes bevonásával az Egyesült Államokban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!