szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fontos, az építőanyag-piacot érintő változást, az erőteljes állami beavatkozást előkészítő döntéseket hozott a kormány. Hamarosan életbe lép az építőanyagokra vonatkozó exportkorlátozással kombinált állami elővásárlási jog, Lázár Jánosnak pedig június végéig kell újabb lépéseket tennie a nemzeti tüzépek koncepcióját előkészítendő.

A jellemzően külföldi kézben lévő hazai építőanyag-ipar jövője szempontjából fontos, sőt kulcsfontosságú két kormánydöntés is megjelent a hétfő esti Magyar Közlönyben. Az egyik „az építőipari ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek” kivitelével kapcsolatos regisztrációs eljárást rögzítő kormányrendelet.

Ez kiemeli, hogy 15 konkrét termékkategória esetén az államot elővásárlási és vételi jog illeti meg „aktuális piaci értéken” a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-n keresztül, kivéve az exportra szánt építőanyagok „diplomáciai célú ingatlanokon végzett beruházásokhoz vagy a diplomáciai tevékenységhez kapcsolódó” kivitele esetén.

MTI / Oláh Tibor

Fontos részlet, hogy ha az MNV Zrt. és a bejelentő a vételi jog gyakorlása során a vételárban nem tud megállapodni, az MNV a termék „aktuális piaci értékének megfelelő összeget” 15 munkanapon belül átutalja, az eladó pedig

ezt követően a már megfizetett összegen felüli követelését polgári peres eljárás keretében érvényesítheti”.

Vagyis, ha nem tetszik az állam által ajánlott és átutalt „piaci ár”, a többletpénzt a bíróságon lehet megpróbálni behajtani. Ám ettől még át kell adni az exportra szánt építőanyagot az államnak, mivel a rendelet szerint „az építőanyag aktuális piaci értékének megfelelő összeg bejelentőnek történő megfizetésével a magyar állam

tulajdonjogot szerez az építőanyagon, a bejelentő általi perindításnak nincs halasztó hatálya”.

A kormányrendelet mellékletében felsorolt 15 érintett termék az alábbi:

  1. Kovasavtartalmú homok és kvarchomok, más természetes homok színezve is.
  2. Kavics, sóder, tört vagy zúzott kő, makadámsalak, kohósalak, kátrányozott makadám.
  3. Portlandcement, bauxitcement, salakcement, szuperszulfátcement, hidraulikus cement.
  4. Tűzálló cementek, habarcsok, betonok és hasonló termékek.
  5. Salakgyapot, kőzetgyapot, ásványi gyapotféle, rétegesen duzzasztott vermikulit, habsalak.
  6. Gipszből készült tábla, lap, panel.
  7. Síkhengerelt, kevesebb mint 600 mm szélességű termék vasból vagy nem ötvözött acélból.
  8. Melegen hengerelt rúd vasból, nem ötvözött acélból, szabálytalan tekercsben.
  9. Melegen hengerelt, húzott vagy extrudált rúd vasból, nem ötvözött acélból.
  10. Melegen vagy hidegen alakított szelvény/szögvas/idomvas/profil vasból, nem ötvözött acélból.
  11. Huzal vasból, nem ötvözött acélból, bevonva vagy bevonat nélkül.
  12. Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű termék, más ötvözött acélból.
  13. Szádpalló vasból vagy acélból, és hegesztett szögvas, idomvas és szelvény vasból vagy acélból.
  14. Vas- és acéltörmelék és hulladék; ingot újraolvasztott hulladék vasból vagy acélból.
  15. Hosszában fűrészelt vagy szélezett, vágott vagy hántolt, 6 mm-nél vastagabb fa, gyalulva, csiszolva.

Egy kapcsolódó kormányhatározat is megjelent, amely rögzíti, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszternek – Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bevonásával – június 30-ig kell kidolgoznia a fenti „állami elővásárlási és vételi jog gyakorlásához szükséges jogi, műszaki és gazdasági feltételeket”, és előterjesztést kell készíteni ennek forrásigényéről is.

A részletek Lázár János miniszteren múlnak majd
Fazekas István

A két kormánydöntés összefügg azzal, amiről – még csak tervezet formájában – elsőként a hvg.hu számolt be februárban. Akkor azt írtuk: az exportra szánt építőanyagokat szabott árszinten vásárolná fel a kormány, az árukészletből pedig Nemzeti Építőanyag Kereskedéseket hozna létre. Később kiderült, hogy a nemzeti tüzépek mintájára nemzeti faiskolákon is gondolkodik a kormányzat.

A koncepcióról megírtuk, hogy nemcsak az Alaptörvénnyel lehet ellentétes, de ezzel a kormány egy újabb uniós kötelezettségszegési eljárást is kockáztathat. A tervvel összefüggésben nemrég itt írtunk az ingatlanpiac és az építőipar helyzetéről, kilátásairól bővebben:

Az ingatlanpiac tavaly omlott össze, idén az építőipar borulhat

A magyarországi lakáspiac megroppant, az állam beruházási stopot hirdetett, az unió nem küld pénzt. Ha minden így marad, az építőipar komoly visszaesés elé néz, számos építőanyag ára már csökken. Eközben az új építési miniszter épp mindent újraszabályoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!