szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Befizettek 315 millió dollár különadót, ott volt a többlet-bányajáradék, kedvezőtlenül alakultak az olajárak, és miután a kormány kivezette az üzemanyagok ársapkáját, egyből visszaesett a tankolási kedv is.

Péntek hajnalban közzétette a Mol-csoport 2023 második negyedévére és első félévére vonatkozó pénzügyi eredményeit, melyek messze elmaradtak az egy évvel korábbiaktól.

A vállalat az év első hat hónapjában 399,7 milliárd forint EBITDA-t, vagyis kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményt ért el, a második negyedév EBITDA-ja ebből 140,8 milliárd forint. Egy évvel ezelőtt az első adat még 754,7 milliárd forint volt, a második 483,7 milliárd.

Az első féléves EBITDA 47 százalékkal zuhant be éves összevetésben.

A kutatás-termelés (Upstream) üzletág EBITDA-ja 33,9 milliárd forintra esett vissza 2023 második negyedévében az egy évvel korábbi 207,7 milliárdról, 2023 első félévében pedig 137 milliárd forintra csökkent a tavalyi 371 milliárd forint után.

Negyedéves szinten 83 százalékos, féléves összehasonlításban pedig 65 százalékos a visszaesés.

Mindez a vállalat szerint a magyar kormány által kivetett árbevétel-alapú különadónak, illetve többlet-bányajáradéknak volt betudható, az eredményeket emellett a szénhidrogénárak alakulása is negatívan befolyásolta. A különadó egyszeri, 315 millió dolláros tétel volt, ezt a második negyedévben számolták el.

Kitermelés, feldolgozás, kereskedelem

Az olaj- és a gázkitermelés volumene 5 százalékkal esett vissza a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, ennek oka főként az Iraki Kurdisztánban található Shaikan-mező termelésének az export-csővezeték elzárása miatti leállása volt, amely a negyedév egészét érintette. A MOL viszont képes volt a magyarországi termelését 6,5 százalékkal növelni az előző év azonos időszakához képest 2023 második negyedévében, amellyel a csoportszintű termelés napi 91,6 ezer hordót ért el, lényegesen meghaladva a termelésre vonatkozó iránymutatást.

A feldolgozás és kereskedelem (Dowstream) 2023 második negyedéves, újrabeszerzési árakkal becsült, “tiszta” EBITDA-ja a tavaly ilyenkori 308,3 milliárd forint tizedére, 35 milliárd forintra esett vissza, míg a féléves eredmény 393 milliárd forintról 144 milliárdra zuhant.

A jelentős visszaesés részben itt is a különadók hatásának tudható be, de hozzájárult a Petrolkémia gyenge árrése, illetve a kereslet és az árszínvonal által kifejtett nyomás is.

Tankolás ársapka nélkül

Az üzemanyagok iránti kereslet 12 százalékkal esett vissza Magyarországon 2023 második negyedévében. Ennek oka, hogy a kormány időközben megszüntette az üzemanyagok ársapkáját, a mesterségesen olcsón tartott benzin és dízel helyett piaci áron, drágábban lehetett csak tölteni, ez csappantotta meg a tankolási kedvet. A kereslet a többi kelet-középeurópai országban ezzel szemben növekedett, ez különösen Horvátországra (+8 százalék) volt igaz; a teljes termékértékesítés mutatói csoportszinten összességében változatlanok maradtak.

A Fogyasztói Szolgáltatások üzletágnak viszont sikerült visszaerősödnie a tavalyi mélypontról, az EBITDA közel megnégyszereződött, 59,9 milliárd forintra. A féléves adat itt 105,6 milliárd forint lett. Az értékesítési volumenben 16 százalékos növekedés volt látható 2023 második negyedévében, amihez a lengyelországi Lotos kúthálózat akvizícióját követően több mint 200 millió liternyi növekedés is hozzájárult. A Fresh Cornerek száma a tavalyi év azonos negyedévében fennálló 1103-ról 1180-ra nőtt.

A Gázszállítási Üzletág EBITDA-ja 20,4 milliárd forintra nőtt 2023 második negyedévében az előző év azonos időszakához képest a határon átnyúló szállítás iránti kereslet erősödésének köszönhetően, az első féléves eredmények így meghaladták a 49,1 milliárd forintot. Az előző évhez képest alacsonyabb gázárak miatt lecsökkenő működési költségek szintén hozzájárultak a kedvező eredményekhez.

A Mol-csoport 2023-ra vonatkozó egész éves EBITDA iránymutatását hozzávetőlegesen 2,5 milliárd dollárban határozta meg.

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója az eredmények kapcsán a következőket mondta:

„A makrogazdasági környezet nem volt alkalmas arra, hogy ellensúlyozza a kelet-közép-európai kormányzati beavatkozások negatív hatásait. Ezek kétséget kizáróan nyomot hagytak az eredményeinken az év első felében, különösen 2023 második negyedévében. A kormányzati elvonások jelenlegi mértéke – amennyiben nem vezetik ki őket a közeljövőben - hátráltatja a Mol-csoport versenyképességét és visszaveti a befektetési terveinkhez szükséges pénzügyi háttér megteremtését. Ha a negatív külső körülményeket leszámítjuk, a Mol-csoport működési teljesítménye erős volt az elmúlt időszakban, az üzletágak tovább haladtak a stratégiai beruházásokkal és a vállalat elindította új, hulladékgazdálkodási üzletágát.”

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!