szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Ryanair olyan régiókban is megduplázná jelenlétét, mint Lengyelország, ahol eddig a Wizz Air volt az uralkodó diszkont légitársaság.

Kiéleződik a verseny a Ryanair és a Wizz Air között, a Ryanair ugyanis megduplázná jelenlétét a gyorsan növekvő lengyel piacon. Emellett a következő évtizedben Kelet-Európában terjeszkedne, ami eddig a Wizz Air területe volt a Reuters beszámolója szerint.

Micahael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója azt mondta a Reutersnek, már több mint egy tucat lengyel repülőtérről működik, kilenc bázist tart fenn és folyamatosan tárgyal az alacsonyabb díjakról. 25 új útvonal indítását tervezik Albániában is, hogy felvegyék a harcot a Wizz Airrel.

A Wizz Air válaszként a tervek szerint 2038-ig megduplázná flottáját Közép-Kelet-Európában, és hamarosan csak Lengyelországban 35 gépet állomásoztat majd. Váradi József arról is beszámolt, a következő hét-nyolc évben éves szinten két számjegyű növekedést tervez a vállalat a régióban.

A Ryanair jelenleg 64 géppel van jelen a közép-kelet-európai régióban, amit 10 éven belül megduplázna. Ezzel együtt az utasforgalmuk a jelenlegi 30 millióról is megkétszereződne. A légitársaságokat a lengyel piac nagy növekedési lehetőséggel kecsegteti, az IBA elemzőcég szerint a diszkont légitársaságok a lengyelországi légi közlekedési piac több mint 59 százalékát uralják jelenleg, szemben a 2021-es 31 százalékkal.

A Ryanair számára azért is fontos a régió meghódítása, mert a fő piacain szabályozó kockázatokkal néz szembe. Olaszország és Franciaország minimumjegyárakat vezetne be környezetvédelmi okokból a busz- és vasúttársaságok védelme érdekében. Kelet-Európában azonban enyhébb a szabályozás és rosszabb a vasúti infrastruktúra.

A légitársaság Lengyelországban a regionális repülőterekre fókuszál, a Varsó melletti Modlinra, vagy a Krakkó melletti Katowicére. A Wizz Air jelenleg Varsó fő repülőteréről indít járatokat. A regionális repülőterek nagy szerepet játszanak az utasforgalomban Lengyelországban, a 10 legnagyobb regionális repülőtér piaci részesedése közel 50 százalék és a járvány utáni időszakban fellendülést mutatnak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!