Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A Magyar Nemzeti Bank szakértői levezették az NGM szakértőinek, miért lenne mindenkinek rossz, ha belepiszkálnának a változó kamatozású hitelek működésébe.
Az ad-hoc beavatkozások nem segítik a magyar gazdaság stabil, fenntartható növekedési pályára állását – ilyen című tanulmánnyal reagáltak a jegybank szakértői a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) minapi felvetésére, miszerint indokolt lenne újraszabályozni a változó kamatozású vállalati hiteleket.
Az NGM szakértői „vitaindítónak” nevezett cikkükben arról értekeztek, hogy indokolt volna újragondolni a változó kamatozású hitelek referencia kamatlábait. Egész pontosan amellett érveltek, hogy a bankközi kamatlábak (a BUBOR-ok) helyett a jelenleg alacsonyabb diszkontkincstárjegy-hozamokat kellene referenciaértékként használni. Mivel a dkj-hozamok jelenleg alacsonyabbak a BUBOR-oknál, ez egyebek mellett a hiteltermékek kamatainak azonnali csökkenését jelentené. (A változó kamatozású hitelek aktuális kamata a referencia-kamatláb plusz a bank kamatfelára, ami magában foglalja a banki költségeket, az ügyfélkockázatot és a nyereséget.)
A jegybank szakértői általánosságban azt írják, hogy „minél gyorsabban tudjuk tartósan lecsökkenteni az inflációt és javítani az ország kockázati megítélését, annál inkább helyreáll a fogyasztói és a vállalati bizalom, gyorsul a gazdasági növekedés. Egy ilyen közegben a piaci kamatok is gyorsabban és fenntartható módon csökkenhetnek. De ennek a fordítottja is igaz. Minden olyan intézkedés, amely gyengíti ezt a folyamatot, akadályozza a fenntartható növekedési célok elérését. Ezen az úton kulcsfontosságú a monetáris transzmisszió megfelelő működése”. A monetáris transzmisszió jelen esetben a jegybanki kamatok, kamatváltoztatások banki hiteltermékekben való megjelenését takarja: a BUBOR-ok meglehetősen jól lekövetik a jegybanki kamatváltoztatásokat, vagyis a jegybank a kamatváltoztatásokkal képes befolyásolni a BUBOR-okat, így a hiteltermékek kamatait.
„Az elmúlt másfél év fontos tapasztalata, hogy
a monetáris transzmisszióba történő beavatkozások többségében a káros mellékhatások messze meghaladták azok várt rövid távú előnyeit.
Legtöbb esetben csak a piaci bizonytalanság nőtt, aminek súlyos ára volt: romló kockázati megítélés, emelkedő hozamfelárak és a leminősítési kockázatok növekedése” – emlékeztetnek a jegybanki szakértők a kormányzat korábbi beavatkozásaira, főként a különféle kamatstopokra, amelyekkel a kormány hatósági eszközökkel beavatkozott a kamatok alakulásába.
A jegybank szakértői konkrétan hét érvet hoznak fel a BUBOR-ok dkj-hozamokra cserélése ellen:
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.
Egy hollywoodi film forgatókönyvének lapjaira kívánkoznak az izraeli nukleáris fegyver megszerzésének részletei.
Apáti Bence mozgalmának éppen volt érkezése ezt legyártani.
A férje brazil, meg ott elismerik a melegházasságot.