szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kilátogattunk a HVG Állásbörze első napjára, és megnéztük, mi várja az érdeklődőket. Az előadások és az állásdömping mellé megérkeztek a robotok, a mesterséges intelligencia, valamint a tűzoltóság is – szerencsére nem oltani, hanem toborozni.

Újra itt a HVG Állásbörze, ismét hibrid formában, vagyis a részt vevő több mint száz cég a személyes találkozás mellett online is várja az érdeklődőket, több ezer állásajánlattal. A börze hagyományos részét a már jól bejáratott helyszínen, a Papp László Sportarénában rendezik meg április 17–18-án, online pedig ezen az oldalon lehet csatlakozni az eseményekhez, ott még pénteken is vannak programok.

Első nap kilátogattunk az arénába, hogy megnézzük, milyen újdonságokat kínál idén a börze, és hogy beszélgessünk az álláskeresőkkel. Így elegyedtünk szóba egy középkorú zalaegerszegi párral, amely női fele egy januári felmondás után keresett itt új álláslehetőséget – akár budapesti munkavégzéssel is. Nagy volt az izgalom, ez volt a pár első HVG Állásbörzéje. A nő raktározás-logisztika vonalon kutatott kiadó pozíciók után, három társasághoz jelentkezett is.

HVG Állásbörze
Kriza Márton

Választása népszerű: mint a Jobline standjánál megtudtuk, a legtöbben logisztika és IT-vonalon keresik a pozíciókat – majd jön a marketing és kommunikáció, a top hármat az idegen nyelvi fókuszú állások kerekítik ki. Az érdeklődők jellemzően vagy fiatal pályakezdők, vagy az idősebb korosztályból kerülnek ki, nagyjából 50-től fölfelé. Az idősebbek között nem mindenki magának keresett munkát, beszéltünk olyan nyugdíjas anyával, aki Szolnokon élő és dolgozó fiának gyűjtögette a prospektusokat, de más anyák is a börzére kilátogatni nem tudó gyerekük helyett voltak itt. Volt, aki a párja helyett érkezett jelentkezéseket leadni.

Úgy tűnik, a zalaegerszegi páros korosztályilag valóban inkább kakukktojás: a börze egyik kisszínpada előadásán elhangzott, hogy míg régen a karrierépítés lineáris volt, addig ma már az emberek sokszor ötvenéves fejjel is visszaülnek képzésekre, illetve nem félnek karriert váltani. A kisszínpad egyébként az idei börze újdonsága, ráadásul egyből kettőt is felállítottak belőle: a NextGen színpadon az említett, karriertervezés és -váltás témája mellett kifejezetten a pályakezdőket célozzák, a Work & Life színpad beszélgetései pedig a család és a munka összhangjával, illetve a női dolgozók és vezetők tapasztalataival foglalkozott csütörtökön.

Persze van nagyszínpad idén is, változatos előadásokkal. Első nap például a teljesítménykényszerről beszélgettek HR-vezetők. Itt megtudhattuk, mitől lesz valaki kényszeres, mik a kiégés jelei, és hogy min változtathatunk, hogy mindezt elkerüljük. Szily Nóra szerdán még csak egy pénzügyi céges kerekasztal-beszélgetés moderátoraként lépett színpadra, de csütörtökön már saját előadással készül: ahhoz ad majd tippeket, hogyan edzhetjük meg a lelkünket.

Kriza Márton

De milyen lehetőségeket kínálnak maguk a kiállítók? Pénzügy, IT, gyógyszerészet például van dögivel, és vannak társaságok, akik a külföldi elhelyezkedésben segítenek. És akkor ott vannak még a robotok. Őket a Bastion nevű biztonsági cég hozta el a börzére, egy kisebb tankra hajazó gép és több emberszerű szerkezet mellett övék az esemény egyik sztárja, a robotkutya is, aki nem volt helyhez kötve, a standok között kóricálva könnyen össze lehetett vele futni. A társaság nem először jött ki a börzére, de most először kollégákat is keresnek – egyelőre az irodai csapatba, a robotkezelőket majd a jövőben kezdik toborozni.

A robotok mellett a mesterséges intelligencia is megérkezett az eseményre. Egy külön AI-szigeten kipróbálhatjuk, milyen az, amikor a gép lefotóz, majd átmaszkíroz minket szuperhőssé, de ugyanitt például ahhoz is kaphatunk tanácsokat, hogyan dolgoztathatjuk át a szakmai önéletrajzunkat a ChatGPT-vel. A mesterséges intelligencia a parancsunkat követve annak megfelelően tudja kidomborítani a CV-nk egyes vonásait, hogy milyen hirdetésre akarjuk finomhangolni a szöveget, hiszen különböző cégeknél és pozícióknál más-más készségek, tapasztalatok lesznek a nyerők.

Egyre fontosabbak ugyan életünkben a robotok meg a gépi tanulás, de vannak olyan klasszikus foglalkozások is, amelyek továbbra is jobb, ha emberi kézben vannak. Ilyen a tűzoltóké is – idén először állított standot a börzén a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, és nem aprózták el: az információs pultjuk mögé beparkoltak egy tűzoltóautóval. Készségesen mesélnek is az Aquaman típusú járgányról – 18 tonnát nyom, 320 lóerős, 4 ezer literes a víz-, 250 literes a habtartálya –, sőt, közelről meg is lehet nézni, „be is lehet járni” az autót. A katasztrófavédelem standjánál is elsősorban fiatalok és idősek érdeklődtek, középkorúak kevésbé. Meglepő lehet, de ez nem feltétlenül csak az ifjak hivatása, egészen 55 éves korig bárki jelentkezhet tűzoltónak, tudtuk meg a standnál.

Sminkkészítés az állásbörzén
Kriza Márton

A végére hagytuk, de csütörtökön érdemes lesz ezzel kezdeni: a nagyszínpadon a második napon is megtartják a Hogyan hozd ki a maximumot a HVG Állásbörzéből című előadást. Ez nem árul zsákbamacskát, irányba állít: pszichológiai coaching, öltözködési tanácsadás és gyors próba-állásinterjúk mellett az erre specializálódott standoknál idén is megnézik, és kijavítják a CV-nk minden hibáját, beleértve a dizájnt is, és még jó fotót is készítenek rólunk hozzá.

Viszont a CV-doktor szolgáltatásnál érdemes korán érkezni: 10-kor nyit, és időpontfoglalás ugyan van, de az első napon 11 órára már mindegyik be is telt. Borítékolhatóan csütörtökön is ez lesz az egyik legkapósabb lehetőség, érkezzünk időben!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!