szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy jó sportreklámmal mindent el lehet adni, a szponzoráció csúcsát a páros évek jelentik, amikor foci-Eb vagy vb és olimpia van. Szoboszlai Dominik esetében tudatos döntés volt, hogy csak most árasztanak el vele mindent, a magyar válogatott támogatói között pedig a tisztán piaci alapon hirdetők mellett Csányi Sándor MLSZ-elnöknek is több vállalatát megtaláljuk. Szőllősi Lili cikke.

FOCI-EB 2024
A magyar labdarúgó-válogatott zsinórban harmadszorra jutott ki az Európa-bajnokságra. Marco Rossi együttese az A jelű négyesben kapott helyet a házigazda Németország, Svájc és Skócia mellett. Kövesse velünk a kontinenstornát, a legfontosabb hírekről cikksorozatunkból értesülhet!
Friss cikkek a témában

Van egy csalhatatlan jele annak, hogy mindjárt itt a foci-Eb: a „Stop háború” szlogen helyett lassan a focis reklámok elől nem tud menekülni az, aki kimegy az utcára vagy felnéz YouTube-ra. A magyar válogatott korábban sem szenvedett szponzorhiányban, most viszont a jó szereplésnek köszönhetően még több cég gondolja úgy, hogy a focistákkal nagyjából bármit el lehet adni. A csapat mellett pedig a legjobban marketingelhető játékosokat is megtalálták a reklámozók.

Pontosabban: nem is biztos, hogy a cégek találták meg a játékosokat. Általában ugyanis nem a cégek képviselői keresik meg a játékosok menedzsereit, sokkal inkább fordítva érkezik a jelzés: nem szeretnének-e szponzorációs szerződést kötni – mondta kérdésünkre Dénes Ferenc sportközgazdász. A kivétel az, ha egy olyan játékosról van szó, akit a hirdető „abszolút top terméknek” tekint. Magyar szinten Szoboszlai Dominik ilyen, a válogatott csapatkapitányának menedzsmentjét nagy cégek hada kereshette.

Szoboszlai Dominik
Veres Viktor

Lényegében minden megkötött szponzorációs szerződés win-win szituáció, ha a felek jól lövik be a szerződéses összeget – mondta Dénes Ferenc. Ez persze azt is jelenti, hogy ha valamilyen botrányba keveredik egy szponzorált sportoló, abban a pillanatban hátrálnak ki mögüle a támogatók, ahogy ezt láthattuk akár Lance Armstrong vagy Marija Sarapova esetében, de abban azért bízhatunk, hogy ilyen nem lesz az Eb alatt.

Az előző Eb idején mindenesetre nem úsztuk meg a szponzorok körüli botrányokat: egy kis ideig több izgalommal figyelhettük a sajtótájékoztatók első másodperceit, mint a meccseket, amikor előbb Cristiano Ronaldo rakta arrébb a kólásüveget egy „igyatok vizet” felkiáltással, majd Paul Pogba az – amúgy alkoholmentes – szponzori sört tette ki a képből. A reklámokra eurómilliókat költő cégek marketingesei szívhatták a fogukat, hogy így kerülnek be a hírekbe – kivéve a Gazpromot, velük nem volt akkora bajuk a focistáknak, mint a kólával, ez azóta már megváltozott.

Egy félretett kólásüveg vagy egy kínai felirat a furcsább a foci-Eb-n?

Az Európa-bajnokság bevételeinek közel negyede a szponzoroktól érkezik, ennyi pénzért pedig nem akarnak rossz reklámot maguknak. De hogy kerül oda a támogatók közé egy orosz és egy azeri energiavállalat, és miért épp Kínából érkezik a legtöbb szponzor? Ki issza meg a levét annak, ha a szponzorok bedühödnek?

Visszatérve a magyarokra: Szoboszlai Dominik március közepén beköltözött minden család nappalijába, ugyanis még a csapból is az ő főszereplésével készült Telekom-reklám folyt a magyar tuningról. Ha pedig valami kézzelfoghatót szerettünk volna, megérkezett Szoboszlai és a McDonald’s közös fogása, Dominik mekis kedvence, amelyre már mi is lecsaphatunk. Természetesen a megjelenés napján mi is leteszteltük, mit szeret a legdrágább magyar labdarúgó.

Kihagyott ziccer vagy bombagól? Megkóstoltuk Szoboszlai mekis menüjét

Szoboszlai Dominiket szerezte meg reklámarcának a magyar McDonald’s, mi pedig a piacra dobás napján kipróbáltuk a vele hirdetett menüt, miközben focis hasonlatokat gyártottunk. Elsőre furcsa ötletnek tűnt az ízek kombinációja, aztán a végeredmény annyira nem is lett rossz, de csak ettől nem lennénk mekirajongók.

Ez persze ahhoz képest különleges, hogy Szoboszlai már évek óta a magyar sport egyik legismertebb személye lett, egészen idén tavaszig mégsem árasztottak el minket az őt szerepeltető reklámok. Menedzsmentirodájának, az EM Sports Consultingnak az első embere, Esterházy Mátyás erről korábban a Kreativ.hu-nak azt mondta, mindezt tudatosan tervezték így. A középpályás Liverpoolba igazolása után érezték azt, hogy érdemes már komolyabb szponzori szerződéseket kötni. Persze így sem ülnek tárgyalóasztalhoz akárkivel, Esterházy elmondása szerint a cél az, hogy Szoboszlai partnerei globális cégek legyenek, amelyek Magyarországon is képviseltetik magukat, ebbe a sorba illik bele tökéletesen a Telekom és a McDonald’s is.

A nagy magyar cégek közül fontos szponzorként jelent meg a Pick is, a válogatott és személyesen Schäfer András támogatójaként. Ami azért is érdekes, mert a vállalat az MLSZ-elnök Csányi Sándor cégbirodalmához tartozik, egész pontosan ahhoz a Unity Vagyonkezelőhöz, amelyet azért hozott létre, hogy a gyerekeinek ezen át tudja továbbörökíteni a cégeit.

“Tök mindegy az állami támogatás. A fiatalt játszatni kell és eladni külföldre” – Filipovic Vladan a Mérlegen-ben

Mit csinál egy játékosügynök, és miért elengedhetetlen a mai fociban a jó menedzser? Hogyan működik a fociátigazolások “titkos portálja”? Biztos-e, hogy az Európa-bajnokság után elkapkodják a magyar focistákat? Üzleti podcastunk vendége Filipovic Vladan, az ország egyik legsikeresebb játékosmenedzsere.

Izgalmas lehetett a pillanat, amikor Csányi saját magával tárgyalt a szponzorációs díjról; akárhogy is történt, a Pick minden rúd téliszalámija mellé jár egy szurkolói sál, a virsliket focilabdás csomagolással adják el, a zsugorinfláció sújtotta időszakban pedig üdítő kivétel a szeletelt téliszalámi, ugyanis a csomagolás méretét nemhogy csökkentették, hanem 11 százalékkal növelték, mert egy focicsapatban 11 játékos van – milyen jó dolguk lehet a hirdetések valóságtartalmát vizsgáló ellenőröknek, amint kimérik, nehogy csak 10 százalék legyen a növekedés.

Szintén a válogatott játékosok fényképével látja el a termékeit a Mizo – és igen, ez is a Csányi-féle Unitynek az egyik cége. A szurkolói nyereményjátékok és a nemzeti színekben díszelgő receptek kreatív megoldást jelentenek, hogy a reklámok tömegében valahogy észrevegyük őket, de azért örökké ez sem tart, a Mizo kimondottan a nyári sportesemények idejére lett a válogatott büszke partnere.

Klasszikus nagy szponzorai a focinak a sörgyárak. A Borsodi idén márciusban szerződött az MLSZ-szel, úgyhogy az ő sörösdobozaik csomagolásain lehet a válogatott legszebb pillanataival találkozni, mindenki más legfeljebb focilabdákat vagy a valódira hasonlító, elképzelt mezeket tehet a dobozra. Ez egyébként is egy jó menekülőút azoknak a cégeknek, amelyek nem tudnak, vagy nem akarnak nagy szponzorációs szerződéseket kötni, elég egy focilabdát vagy egy piros mezes, piros-fehér-zöld arcfestéses embert kitenni a plakátokra, máris sokkal olcsóbb.

A Magyar Labdarúgó-szövetség pénzügyi és szakmai tervéből azt is kiolvashatjuk, hogy a szponzori bevételeket alapesetben négy nagy cég dobja össze: az OTP, a Mol, az Adidas és a McDonald’s. Ez természetesen idén megváltozik, hiszen ezekhez a vállalatokhoz csatlakozik a fent említett Mizo–Pick–Borsodi-hármas. Az MLSZ-nek nyilván máshonnan is van pénze – ezt jól mutatja, hogy míg a költségvetése idén csak feleannyi szponzori pénzzel számol, mint a Magyar Olimpiai Bizottság (875 millió, illetve 1,67 milliárd forintról van szó), addig a fociszövetség teljes költségvetése, 72 milliárd forint, tízszer akkora, mint a MOB 7 milliárdja.

Dárdai Márton (b) és Fiola Attila a csapat sajtótájékoztatóján Weiler-Simmerbergben. Háttérben a szponzorok logói.
MTI / Illyés Tibor

A Magyar Olimpiai Bizottság hat stratégiai partnere közül kettő valójában azt jelenti, hogy az állam rakja át a pénzünket az egyik zsebéből a másikba – az MVM és a Szerencsjáték Zrt. ezek –, mellettük a Mészáros Lőrinchez köthető MBH Bank, a Coop, a Mol egy alapítványa és a Toyota van ott. Idén hirdetőként még a Pöttyös jelenik meg (tegyük hozzá: egy élelmiszermárka, amely nem Csányi Sándoré, hanem a holland Frieslandé). Az együttműködés értelmében a Pöttyös egy különleges, trikolór túró rudit dob piacra. De hogy valójában mennyivel nagyobb a foci marketingértéke, mint bármi másé, azt jól mutatja, a vadiúj termék csomagolásán is egy futball-labdát láthatunk, miközben Párizsban a focitornán nem is lesz ott magyar csapat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!