Tetszett a cikk?

Daniel Obajtek mint újdonsült európai parlamenti képviselő vagyonnyilatkozatából derült ki: a Bayer Construct építőcégnél igazgató havi 15 000 euróért.

Obajtek az egyik legismertebb lengyel menedzser. Egy kisváros polgármestereként figyelt rá fel 2016-ban Jaroslaw Kaczynski PiS-elnök, ennyiben az ő Mészáros Lőrinceként is lehetne tekinteni Obajtekre, de ő nem „magánvállalkozóként” vált megkerülhetetlen nagyhatalommá, hanem két év alatt az állami irányítású legnagyobb lengyel vállalat, az Orlen élére került, mindössze egy ismeretlen vidéki főiskola „munkabiztonsági” diplomájával. 2022 februárjában Orbán Viktor is fogadta Budapesten.

Jaroslaw Kaczynski, a korábbi vezető lengyel kormánypárt (PiS) elnöke tőle szokatlan pátosszal mondta róla pár éver, hogy „rendkívüli ember. Istenadta aurájával képes mozgósítani az embereket. Ő Lengyelország reménysége.” Tény, hogy a vetélytársait sorra lenyelő Orlen olajkonszern nagy szívességet tett az akkori kormánypártnak, amikor 2021-ben egy német cégtől megvásárolta és kormánypropaganda-szócsővé alakította szinte a teljes lengyel vidéki sajtót, beleértve a nyomtatott lapokat és a helyi hírportálokat.

Az új kormány most próbál megszabadulni ettől az állami energetikai nagyvállalatba nem illő örökségtől.

Magyarországon akkor esett sok szó a cégről, amikor a Mol megvásárolt több mint 410 lengyelországi töltőállomást, miután az Európai Bizottság az Orlen és az addig konkurens Lotos egyesülését a monopolhelyzet elkerülése érdekében csak úgy engedélyezte, ha az új tulajdonos eladja a Lotos-kúthálózat egy részét.

A decemberben hivatalba lépett Tusk-kormány egyik legelső dolga volt Obajtek menesztése, és vizsgálatok is indultak ellene. Egyrészt sok szakértő szerint áron alul adták el a Lotos-kutakat a Molnak és a gdanski olajfinomító 30 százalékát a szaúdi Aramcónak, ráadásul a Mol orosz kapcsolatai és Szaúd-Arábia világpolitikai szerepe miatt nemzetbiztonsági kockázatokat is látnak.

Vizsgálják továbbá, hogy a 2023-as választások előtt Obajtek mesterségesen csökkentette az üzemanyag árát, ezzel kívánta segíteni a PiS-t – bár végül eredménytelenül –, és emiatt a cég óriási veszteséget szenvedett. Ezen kívül van egy zavaros ügy egy nagy összegű svájci átutalással kapcsolatban. Amikor Obajtek többször nem jelent meg a parlamenti vizsgálóbizottság ülésén, elterjedt, hogy Budapesten bújkál, amire ő azt válaszolta, hogy nem bujkál, üzleti ügyei miatt jár Magyarországra.

Június 9-én nagyon jó eredménnyel az Európai Parlament képviselőjévé választották a PiS listájáról – ezzel mentelmi jogot is szerzett –, és így vagyonnyilatkozatot kellett leadnia. Ebből nem csak az derült ki, hogy az elmúlt 3 évben az Orlen elnökeként és néhány felügyelőbizottság tagjaként csaknem 9 millió zlotyt (kb. 850 millió forintot) keresett, hanem a lengyel sajtó meglepetésére az is, hogy van egy állása Magyarországon is, amelyet ráadásul a nyilatkozat szerint az EP-képviselőség mellett is megtart: nemzetközi üzletfejlesztési igazgató a magyar tulajdonú Bayer Construct hatalmas építőipari cégcsoportnál havi 15 000 euróért.

A Bayer honlapján ennek nincs nyoma, de ott az ilyen vállalkozásoktól szokatlan módon más vezetők nevét és vezető testületek összetételét sem közlik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!