szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkavállalók többsége azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül állást vált.

Elégedetlen a jelenlegi fizetésével a vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 49 százaléka, derül ki a Trenkwalder októberben elvégzett munkaerőpiaci kutatásából, mely eredményeit hétfőn közölte a munkaerő-kölcsönző és -közvetítő cég.

A Trenkwalder 500 munkavállalónak a fizetésével, illetve jelenlegi munkahelyével kapcsolatos attitűdjeit mérte fel. Az elégedetlenek 49 százalékos aránya csaknem megegyezik az egy évvel ezelőttivel. Az eltérés az elvárt béremelés mértékében mutatkozik meg: a fizetésüket keveslők 45 százaléka most megelégedne 20 százalékon belüli béremeléssel is, egy éve még csupán 31 százaléknyian állították ezt. A válaszadók további 29 százaléka 20-30 százalék közötti pluszjövedelmet tartana megfelelő mértékűnek.

Nagy Márton terve a nyugdíjasok kárára növelné a fizetéseket

A Nagy Márton-féle gazdaságpolitika felpörgése nyomán újraindul, sőt gyorsul a nyugdíjak csúszó leértékelődése a fizetésekhez, a GDP-hez és az állami összkiadásokhoz képest. Ha az átlagfizetéshez viszonyítunk, a 2028-as átlagnyugdíj annak fele sem lesz, miközben a 2010-es évek első felében még 75 százaléka volt. A 13. havi juttatás csak nyugdíjasvakítás.

A túlnyomó többség azonban legkorábban januárban számíthat a következő fizetésemelésre: októberben mindössze a válaszadók 19 százaléka számolt be arról, hogy munkáltatója év közbeni emelt a fizetésén (tavaly, az inflációs környezetben ez az arány még elérte a 28 százalékot). Év végi bónuszt ugyanakkor a válaszadók 44 százaléka vár a munkáltatójától. Háromnegyedük a tavalyihoz hasonló mértékű plusz juttatásra számít, többet 17, míg kevesebbet 9 százalékuk fog várhatóan kapni az előző évhez képest.

Ebben a helyzetben igen magas azok aránya, akik egy munkahelyváltástól remélik anyagi problémájuk megoldását. Jelenleg a válaszadók 52 százaléka tervez egy éven belüli munkahelyváltást, ami 6 százalékponttal magasabb arány a tavaly ilyenkor mért 46 százalékhoz képest. A váltási küszöb is lejjebb került: ma már 30 százalékkal kedvezőbb alternatív állásajánlatért az összes válaszadó 71 százaléka hagyná ott jelenlegi állását a tavaly októberi 65 százalékkal szemben. 12 százaléknyian pedig már 10 százalékkal magasabb fizetését is váltanának.

Trenkwalder

Majdnem 2100 forintra nőtt a fizikai dolgozók átlagos órabére

Egy év alatt 13 százalékos a növekedés. Ugyanezen idő alatt a középvezetők bére 10 százalék feletti mértékben emelkedett.

A gazdasági növekedés elmaradásának hatására ugyanakkor visszaesett a munkáltatók munkaerő iránti kereslete, ennek köszönhetően pedig érezhetően szűkültek a munkavállalók elhelyezkedési lehetőségei is Ezt az érintettek is megtapasztalják: jelenleg a válaszadók 59 százaléka érzi úgy, hogy idén nehezebben lehet egy, a szakmájának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban. Ez az arány tavaly 53, míg két éve csupán 45 százalék volt.

A munkavállalók 61 százaléka ma is arra számít, hogy idén romlani fog az anyagi biztonsága tavalyhoz képest. Ez gyakorlatilag az egy éve mért értékkel (62%) egyezik meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!