szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A program célja, hogy az összedolgozó felek új technológiákat, termékeket vagy szolgáltatásokat hozzanak létre.

Az állam 15 milliárd forintos programot hirdetett nagyvállalatok számára, mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára hétfőn az M1 csatornán.

Bódis László arról beszélt, hogy az úgynevezett nagyvállalati fókuszterületi innovációs program keretében a támogatásért cserébe azt várja az állam, hogy az érintett hazai nagyvállalatok új technológiákat, termékeket vagy szolgáltatásokat hozzanak létre egy egyetemmel vagy egy kutatóhellyel közösen.

A helyettes államtitkár a gyógyszeriparból hozott példát: az egyetemeken számos, az egészséggel kapcsolatos kutatás zajlik, amelyekből gyógyszerek, terápiák, eljárások jöhetnek létre, viszont a vállalati szektor ezeket a termékeket piacra is képes vinni. Bódis elmondása szerint a kormány olyan fejlesztéseket támogatna, amelyek már a stratégiai tervekben szerepelnek. Ilyen egyébként az akkumulátorgyártás is, melynél viszont a Magyar Nemzeti Bank elemzése szerint jobban megérte volna máshová tolni az ezermilliárdokat.

MNB: nem jött be a kormány számítása, tévedés erőltetni az akkugyárakat

A jegybank szerint sokkal gyorsabban megtérült volna, és jobban modernizálta volna a magyar gazdaságot, ha az akkuiparba tolt ezermilliárdok akár csak töredékét a hatékonyabb termelési módok és ágazatok kapták volna.

A nagyvállalati fókuszterületi innovációs programban a Neumann János program három fókuszterületére összpontosítanak: a digitális átállásra (ide tartozik a mesterséges intelligencia, az önvezető járművek vagy a kvantumtechnológia), az egészséges életre (gyógyszerfejlesztés, biotechnológia, orvostechnikai eszközök) és a zöld átállásra (klímasemleges energia termelése és tárolása, valamint az agráriumhoz kapcsolódó fejlesztések).

„Az a célunk, hogy minél több, innovatív magyar termék érjen el ne csak a hazai, de a külpiacokra is, hiszen tudjuk azt, hogy innovatívnak lenni Magyarországon nagyon megéri” – fogalmazott, hozzátéve, hogy egy innovatív vállalat 58 százalékkal hatékonyabban működik, 31 százalékkal több bért fizet, és 90 százalékkal többet exportál, mint nem innovatív társai.

A pályázat keretösszege 15 milliárd forint, egy pályázat, egy projekt minimum 1,5, legfeljebb 3 milliárd forintra pályázhat azzal, hogy a támogatás intenzitása 50 százalék körül alakul, a feltételek között szerepel, hogy egy egyetemmel vagy kutatóintézettel közösen kell létrehozni az új technológiát.

(Nyitóképünkön a Szegedi Biológiai Kutatóközpont)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!