szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Telexnek küldtek egy rövid, de talányos választ.

Hat nappal azután, hogy Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón bejelentette, a kormány elfogadja a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. elővásárlási jogát Rákosrendezőre, és a Telex ezzel kapcsolatban kérdéseket küldött a dubaji beruházónak, az Eagle Hills elküldte válaszait a Telexnek.

A Telex azt szerette volna megtudni, hogyan kommentálja a vállalat a magyar kormány bejelentését; terveznek-e jogi lépéseket tenni annak érdekében, hogy az Eagle Hills továbbra is megvalósíthassa az eredetileg tervezett projektet; és ha nem, felveszik-e a kapcsolatot a fővárossal, hogy bekapcsolódhassanak a projektbe.

Az Eagle Hills február 12-én az alábbi választ küldte a fenti kérdésekre: „Az Eagle Hills Group elkötelezett, hogy minden országban, ahol jelen van, tiszteletben tartsa és betartsa a helyi szabályozásokat, irányelveket és azokat a folyamatokat, amelyekkel bevonják a feleket a döntéshozatalba.

Működésünk megkezdésekor szívesen állunk az Ön rendelkezésére.”

Ez alapján úgy tűnik, az Eagle Hills továbbra is készül a köznyelvben Rákosdubajként elhíresült, a cég tervei szerint Grand Budapest néven futó beruházásra (vagy csak nem értesültek a kormány visszakozásáról).

Navracsics Tibor a 24.hu Della című, szintén február 12-én megjelent podcastjában arról beszélt: nem tud arról, hogy az arab befektető lépett volna vissza. Meglátása szerint inkább arról volt szó, hogy a kormányban azt érzékelték, az elmérgesedő vita következtében a projekt egyre távolodik, ha pedig perre került volna sor az rontotta volna a beruházási környezetet.

Beszélt a főváros elővásárlási jogáról is, elmondása szerint még a kormány jogászai között is vita volt arról, hogy élhet-e ezzel a főváros. Ahogy a 24.hu megjegyzi, bár burkoltan, de azt is elismerte a miniszter, hogy a döntésben (miszerint végül a főváros élhet az elővásárlási jogával) a 2026-os választások közelsége is szerepet játszott.

Navracsics szkeptikus volt azzal kapcsolatban, hogy a főváros képes lesz-e végigvinni a projektet, vagy egyáltalán lesz-e elég pénzük a vételár kifizetéséhez, de adott egy jó tanácsot is: szerinte barnamezős beruházásként érdemes lenne uniós forrásokra is pályáznia Budapestnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!