szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendhagyó kiállítással hívják fel a figyelmet fiatal német egyetemisták az öngyilkosság jelenségére Berlin központjában. A súlyos téma az öngyilkosság megelőzésének napja, szeptember 10. előtt került terítékre Németországban, ahol évente mintegy kilencezer ember vet véget önkezével életének.

A művészhallgatók nagy fekete betűkkel a Selbsttötung (öngyilkosság) szót vésték fel régi ajtókra és kapukra, a szöveggel ellátott ajtók az életből való önkéntes kilépést jelképezik. A kiállítás célja, hogy az öngyilkosság jelenségét tudományos-művészi környezetben tárják a nyilvánosság elé. A berlini Charité területén, a parkban elhelyezett ajtók azoknak az emlékét őrzik, akik saját kezükkel vetnek véget életüknek. A Sterben wollen (Halált akarni) címet viselő kiállítás "gondolkodási teret" ad a tabutémának számító jelenségnek.
    
A Humboldt Egyetem etnológiai intézete és a berlini Művészeti Egyetem közreműködésében készült kiállítás előkészítőit az is érdekelte, hogy a média és a társadalom miként tárgyalja az öngyilkosság témáját. A rendhagyó tárlat célja, hogy az ajtókon álló szövegeket elolvasó embereket gondolkodásra bírják. Az egyik "kijáraton" egy 19 éves fiatalember búcsúüzenete olvasható a harmincas évekből. "Tökéletesen látom, hogy rossz ember voltam. Nincs erőm jobbá válni. A legjobban én utálom magam" - írta a fiú, aki homoszexualitása miatt nem érezte magát elfogadottnak. 
    
Az öngyilkosság körüli értetlenséget ábrázolja, hogy az egyik ajtón vicc is helyet kapott. "A tragédia, a dráma és az abszurd gyakran kerülnek közel egymáshoz" - mondta Falk Blask etnológus. A tárlat október 9-ig várja a látogatókat.
    
A wiesbadeni szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint Németországban minden századik ember dönt az öngyilkosság mellett. A döntés nem függ a kortól, képzettségtől, hivatástól vagy a jövedelemtől. A legtöbbször családi gondok, magány, betegségek és fájdalom a kiváltó ok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!