szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német Gottfried Wolters és a francia César Geoffray, valamint más európai karnagyok kezdeményezése nyomán ötven évvel ezelőtt, 1960. májusában megalakult az Ifjúsági Kórusok Európai Szövetsége. E szervezet hívta életre az Europa Cantat (Európa Énekel) énekkari szövetséget, elsősorban azzal a céllal, hogy a zene révén is erősítsék a kapcsolatokat az egyes európai országok között.

Az első Europa Cantat fesztivált 1961-ben rendezték a németországi Passauban. Ezen a kontinens 12 országából 69 kórus vett részt. Az európai országok kórusirodalmát is népszerűsíteni igyekvő nemzetközi szövetségnek azóta már 40 tagszervezete működik Európa 28 országából (körülbelül egymillió aktív kórustag, illetve kóruskarnagy képviseletét jelenti), de százával vannak énekkarok és a kóruséneklést kedvelő magánszemélyek is a tagok között. Magyarország képviseletében tagszervezetként a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KOTA) vesz részt a szövetség munkájában, a Magyarországi Kórusversenyek és Fesztiválok Szövetsége pedig partneri jogviszonyban áll az Europa Cantattal.

Három évente rendezik az Europa Cantat fesztivált, de minden évben a közös éneklés örömét hirdető éneklő heteket, kórusnapokat, gyermekkórusok és ifjúsági énekkarok fesztiváljait, továbbá kórusműhelyeket is szerveznek a kontinens több országában. A számos idei jubileumi rendezvény közül kiemelkedik a július végi éneklő hét a spanyolországi, katalóniai Vicben, a Pécs Cantat - augusztusban - Pécsett, illetve az ifjúsági kórusok találkozója, az Euroscola októberben Strasbourgban. Az európai kóruséneklés érdekeinek még teljesebb képviseletére az Europa Cantat tavaly egyesült az Európai Kórusszövetségek Munkaközösségével (AGEC), így 2011-től már Európai Kórusszövetség – Europa Cantat néven szervezik a programokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Sir Simon Rattle kalandja az operettel

Több szenzációja is volt a berlini Staatsoper minapi premierjének. Leginkább talán, hogy a Berlini Filharmonikusok művészeti vezetője, Sir Simon Rattle először vezényelt bemutatót a Daniel Barenboim vezette berlini operaházban, de az is feltűnést keltett, hogy az erre a célra kiszemelt darab Emmanuel Chabrier 19. századi francia komponista A csillag (L'Etoile) című operettje volt.

Lindner András Kult

Az Erkel-operák kritikus szemmel

A 200 éve született Erkel Ferenc operái máig alig ismertek külföldön. A Bánk bánt a magyarok is csak mostanában hallhatják eredeti formájában, a novemberre tervezett operaházi bemutatót azonban máris támadják.