szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötvenegy éve, 1960. szeptember 30-án mutatták be Amerikában a Flintstone család című sorozatot. Ez volt az első, főműsoridőben adott rajzfilm. Ennek apropóján idézünk fel néhány érdekességet a széria történetéből.

Szponzorvadászat medencés pilottal

A sorozat mintafilmjét 1959-ben készítették el. A másfélperces demó az eredeti szériában nem került képernyőre, csupán azt a célt szolgálta, hogy az alkotók körbejárhassanak vele a potenciális hirdetők között.

A cigibarát Flintstone-ok

A pénzszerző körút sikerrel járt, aminek köszönhetően a rajzfilm szereplői több alkalommal is propagálták a dohányzást, az első epizódokban igen direkt módon - a Winston-cigaretták szinte fotóminőségű megjelenítésével.

Nem Vilma és Frédi volt az első ágyban fekvő pár a tévében…

A közhiedelemmel ellentétben Vilmáékat közel másfél évtizeddel megelőzték az első amerikai szituációs komédia, a Mary Kay and Johnny szereplői. Igaz, abból a sorozatból csupán egyetlen rész kópiája maradt fenn, és az nem a szóban forgó epizód volt, így e korai ágyjelenet csak a leiratokban és a szemtanúk emlékeiben maradt fenn.

… de az első terhes rajzolt figura itt bukkant fel

A Flintstone-család volt viszont az első animált sorozat, amiben egy karakter terhesen mutatkozott. Sőt, nemcsak hogy megjelent, de az egymást követő epizódoknak ívet adott: Vilma terhességét, a gyermek születését és Frédi helytállását fiatal apaként több, egymás követő részből ismerhettük meg.

Hogyan lett fiúból kislány?

Frédinek és Vilmának a sorozat indulásakor eredetileg egy fiúgyermeke is lett volna, de az ifjabb Frédi még a gyártás előtt eltűnt a forgatókönyvből. Később Flintstone-éknak mégis született egy gyermekük, ő azonban kislány lett – a lányoknak szóló játékokat ugyanis könnyebben lehetett hirdetni, mint a fiúknak szólókat.

Házimunka

Béni angol hangja, Mel Blanc autóbalesete miatt egy egész évadot külső helyszínen, Blanc lakásában kellett felvenni. Joseph Barbera producer szerint volt olyan alkalom, hogy tizenhatan szorongtak egyetlen szobában. Öt epizódban még így is másnak kellett Béni hangját adnia: a feladatra Daws Butler ugrott be.

"Meet the Flintstones"

A híres főcímdalt csupán a harmadik évadban hallhatták először a tengerentúli nézők. Utólag az első két évad elé is bekerült a későbbi világsiker. Az alábbiakban Clark Terry jazz-zenész szólaltatja meg.

Lakáskultúra

Nem volt túl nagy az alkotók következetessége a helyszíneket illetően, ugyanis majdnem minden részben máshogy nézett ki a szereplők háza, sőt bútoraik is. Még a történet színhelye sem volt mindig ugyanaz: az első epizódokban még Rockville-ben játszódtak a cselekmények, aztán egyszer csak hirtelen Bedrock lett a település neve.

Tony mint Stoney

A rajzfilmszéria egy részében megjelent egy Stoney Curtis nevű figura, akit Tony Curtis színész ihletett és szólaltatott meg. Curtisen kívül más hírességek is megjelentek a sorozatban, esetükben ugyanúgy működött a „kövesített/ásványosított” névátalakítás (Cary Granite - Cary Grant, Alvin Brickrock - Alfred Hitchcock, Mick Jadestone and The Rolling Boulders - Mick Jagger and The Rolling Stones).

Simpsonék letolták Flintstone-ékat

Egy ideig a The Flintstones volt a leghosszabb ideig főműsoridőben futó rajzfilm. Ezt a rekordot aztán 1992-ben a Simpsons megdöntötte, és a mai napig tartja is.

A kőkorszaki szakiktól az elődökig

Az eredetileg The Flintstones néven futó sorozat spanyol nyelvterületen Los Picapiedra, olaszul a Gli antenati, németül Familie Feuerstein, svédül Familjen Flinta címen futott - magyarul pedig a Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki címmel lett ismert.

A legendás magyar szinkron

A sorozat itthoni sikeréhez a remek szinkron - Romhányi József verses magyarítása, valamint Csákányi László, Márkus László, Psota Irén és Váradi Hédi hangja - is hozzájárult. Egy sokat mesélt legenda szerint a magyar fordítás annyira jól sikerült, hogy az eredeti angol verziót ennek alapján újraszinkronizálták. Szép, hazafias történet, de semmi nem igaz belőle.

A leghíresebb Hanna és a második leghíresebb Barbi

Magyar gyerekek generációi nőttek fel úgy, hogy a Joseph Barbera és a William Hanna név hallatán két nőt képzeltek maguk elé alkotóként (producerként, ha tudták volna, mi az). A kettejük által alapított Hanna-Barbera Studios nevű műhelyhez - Frédin és Bénin kívül - olyan halhatatlan rajzfilmfigurák köthetők, mint Tom és Jerry, Foxi Maxi, Maci Laci, a Scooby Doo sorozat szereplői és a Jetsons. Hanna 2001-ben hunyt el, Barbera pedig 2006-ban.

A keresőóriás tiszteleg

A Google tavaly speciális logóval ünnepelte meg a kőkorszaki szakik 50. születésnapját. A rajzot Mike Dutton képzőművész készítette, aki így emlékezett a nevezetes eseményre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!