szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem feltétlenül verik gondolkodásban a fiatalok az idősebbeket, sőt egyes funkciók csak idős korunkra fejlődnek ki – derül ki friss kutatásokból. Többek között ezt mutatja be a National Geographic Channel új sorozata.

Próbálja ki az alábbi fejtörőt!
Vegye szemügyre figyelmesen a következő számsort: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, … Meg tudja mondani néhány másodperc után, hogy mi a következő szám? Ha megvan, görgessen a cikk végére, megmondjuk, milyen idős!*

A műszeres vizsgálatok szerint a fiatal emberek hajlamosak csak az egyik agyféltekéjüket használni az ehhez hasonló feladatok megoldása során, szemben az idősebbekkel, akik általában az agy mindkét féltekéjét aktiválják az eredmény érdekében. A jelenséget bilaterizációnak hívjuk, ami a két félteke közötti kapcsolat idővel egyre szorosabbá válását fedi; ennek köszönhetően a korosabb emberek hatékonyabban oldják meg az ehhez hasonló logikai feladatokat.

National Georgraphic Channel

Az Emmy-díjra jelölt Eszement játékok (Brain Games) című tudományos-szórakoztató filmsorozat második évada vadonatúj kísérletekkel, beugratásokkal és fejtörőkkel jelentkezik a National Geographic Channel műsorán február 16-tól vasárnaponként.

A népszerű Jason Silva által vezetett sorozat az új epizódokban a vonzalmat, a bizalmat, a versengést, a stresszt és a színérzékelést állítja a középpontba, a pszichológia és az idegtudomány legújabb eredményeit felhasználva. A műsor játékos feladatokkal teszteli „működésünket”, valamint az agy reakcióit a különböző élethelyzetekben.

*A megoldás 34! Ha helyesen tippelt, jó esély van rá, hogy elmúlt 34 éves. Sőt, nagyon valószínű, hogy már a 44-en is túl jár. (A feladatot az Eszement játékok sajtóanyagában találtuk.)

8 érdekesség az emberi agyról

Memóriánk kapacitása döbbenetesen nagy: 2,5 millió gigabyte.

Agyunk energia-felhasználása 12 watt, ami egy átlagos 60 wattos izzó egyötödének felel meg.

Az agy a nap 24 órájában dolgozik, folyamatosan feldolgozva azt a hatalmas mennyiségű információt, amit érzékszerveinken keresztül kap. A működéshez szükséges energiát glükózból nyeri.

Köszönhetően a több mint 100 milliárd idegsejtnek, az agyi feldolgozás képessége 100 ezer milliárd adat másodpercenként.

A régi korokban több filozófus úgy vélte, hogy az emberi tudat a szívben van, nem egészen a 17. századig, amikor Thomas Willis agyanatómiai kutatásai felhívták a figyelmet az agy jelentőségére.

A stressz bizonyítottan erős hatással van az agy kognitív folyamataira.

Az alvás elengedhetetlen az agy számára. Alváshiány következtében agyunk magától „kikapcsol” néhány másodpercre.

A homloklebenyben lehet egyfajta „humorközpontunk”. Akiknél ez a rész sérült, azok gyakran nem értik a vicceket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!