szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy eltávolítandó kereszt miatt Franciaországban a legfontosabbnak tartott köztársasági eszme, az egyház és az állam szétválasztása körül zajlik parázs vita.

Arról a ploermeli keresztről beszélünk, mely e pillanatban II. János Pál 2006-ban felállított szobrának része, és amit fél éven belül el kell távolítani a szoborról. A néhai egyházfő szobrát a monumentális köztéri műveiről ismert grúz születésű, de orosz állampolgárságú Zurab Ceretelli adományozta a városkának. Elhelyezésének önkormányzati vitája során azonban a polgármester elfelejtette jelezni, hogy a szobrot egy, Karol Wojtyla alakjával megegyező méretű kereszttel kívánja megfejelni.

Ezt a keresztet "jelentették fel" helyi polgárok és szabadgodolkodók az egyház és az állam szétválasztását szabályozó 1905-ös törvényre hivatkozva, az Államtanács pedig alkalmazta a köztársaság egyik alappillérének számító törvényt, mely szerint (egyebek mellett) tilos köztereket és középületeken vallási jeleket vagy jelképeket elhelyezni.

Az ítélet parázs indulatokat és nemzetközi tiltakozást váltott ki. A lengyel miniszterelnöki kabinet például jelezte, hogy kész „megmenteni a cenzúrától” (magyarán: befogadni) a szobrot vagy a keresztet. Az ügynek több magyar szála is van.

Az Európa keresztény gyökereinek (ismételt) eltiprásáról szóló cikkek hatására sokan idehaza is aláírták az Európai Parlamentnek címzett internetes tiltakozást, és a budaörsi Szent Benedek Gimnázium igazgatója is bejelentkezett a keresztért, Szijjártó Péter külügyminiszter pedig anyagi és politikai támogatást ígért a tervhez.

AFP / Damien Meyer

A Twitteren a vitán felháborodók Mutasd a kereszted! és El a kezekkel a keresztemtől! hestegek alatt gyülekeznek. Sok ezer képet osztanak meg nem "háborgatott" keresztekről és és bátorítják egymást a most vasárnapi demonstráción való résztvételre. Más kérdés, hogy ezek a megosztott vallási jelképek leginkább olyan keresztek, melyek templomokon vagy 1905 előtt állított emlékműveken láthatóak. Azt is csak a "liberális" sajtó emlegeti, hogy II. János Pál szobrával amúgy senkinek semmi baja.

A témáról, annak történelmi előzményeiről és hátteréről bővebben a HVG e heti számában olvashat.

hvg

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!