szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színművész szerint Vidnyánszky Attila darabjaiból tehetség és erő sugárzik, de az erőt nem megfelelően használja.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Fel vagyok háborodva. A csodálatosabbnál csodálatosabb tanárainkat megkérdőjelezik visszamenőleg!” – mondta Koltai Róbert a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körül kialakult helyzetről az RTL Klub Híradójának.

A színművész szerint az intézmény hallgatói teljesen jogosan háborodtak fel azon, hogy „statáriális hirtelenséggel lerohanták az egyetemet mindenféle hazug ürügyekkel: hogy ott ideológiai képzés folyik, más ideológia. A színháznak egyféle ideológiája lehet: színház.”

Vidnyánszky Attiláról, az SZFE tulajdonjogát átvevő alapítvány kuratóriumának elnökéről, a Nemzeti Színház igazgatójáról Koltai azt mondta: „A darabjaiból tehetség és erő sugárzik. De ezt az erőt nem úgy kellene használni, hogy még azok is szembefordultak vele, akik az ő darabjaiban játszanak” – utalt többek között Udvaros Dorottyára és a Nemzetiből távozó Bánsági Ildikóra.

Arra, hogy Vidnyánszky szerint az SZFE nagyon zárt rendszerben működik és elszakadt a szakmától, Koltai úgy reagált: az egyetem „lehet, hogy egy kicsit zártabb, mint lehetne, de hogy a munkáról, a szeretetről és a tehetségről szól, az biztos”.

Felidézte, hogy annak idején tizenegyen kezdték a színészosztályt, hatan végeztek, s közülük csak ő, valamint Molnár Piroska és Vencel Vera maradt a pályán. „Ez egy kegyetlen kemény pálya, anélkül is, hogy egymást szurkáljuk, furkáljuk, bántjuk.”

A kuratórium ellen tiltakozó fiatalokról szólva azt mondta: „Jóérzésből álltam melléjük, és jóérzésből tartok ki mellettük még akkor is, ha ez bizonyos embereknek nem tetszik. Nagyon messze kellene lennie a színháznak a napi politikától” – jelentette ki.

Upor László: „A diplomátokat nem én adom át, hanem maga a történelem"

„Kivétel nélkül mind egy olyan iskolában tanultatok, ami már soha többé nem lesz" - mondta a rektori feladatokat ellátó Upor László diplomaosztójukon a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Az egyetemtől a Parlamentig ért a Színművészetiért kiállók élőlánca

Több ezer ember vett részt a Budapesten a Színház- és Filmművészeti Egyetem bedarálása ellen szervezett élőláncos demonstráción, a résztvevők az egyetem épületétől a Parlamentig álltak, és így adták kézről-kézre az intézményi autonómiát követelő chartaszöveget. Percről percre frissülő cikkünkben követtük az eseményeket.