szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptember elsejére virradóan a hallgatók elfoglalták a Színház- és Filmművészeti Egyetemet. A blokádban mind a 350 nappali tagozatos diák részt vesz, több doktori és Erasmus-hallgató, és az egyetem tanárai és dolgozói is. De kik vannak a sárga maszkok mögött? Közülük 26-ról közlünk portrét. Ismerjék meg Aujeszky Nóra Ilonát.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Másodéves a televíziós műsorkészítő szakon, 25 éves. Példaképként tekint az On The Spot műsorvezető-párosára, és ő is úgy érzi, nagy az igazságérzete, és ezért tenni is akar, ha lehet, kreatívan: ezért felvételizett annak idején a jogi egyetemre, ahol nyáron végzett, majd az SZFE-re is. „A jogon megtanultam a játékszabályokat, hogy alakíthassam a játszmákat, amikbe kerülünk. Az SZFE-n pedig játszani tanulhatok – hatni, alkotni.” A tévés szakkal kapcsolatban már többször elbizonytalanodott, a jog befejezése érdekében a tavalyi évét passziváltatta is, de egyértelműen kijelenti, hogy most az SZFE képviseli azokat az értékeket, amelyeket jogászként is meg akar védeni. Évekig volt szakkollégista, ezzel a háttérrel úgy érzi, az SZFE önmagában is olyan jól működik, mint egy szoros kötelékeket kialakító szakkollégium.

Máté Péter

A jogi záróvizsgája miatt csak augusztus 31-én, az egyetemfoglalás napján érkezett meg az egyetemre, a passzív év miatt egy új osztályba. „Nem akartam beleerőszakolni magam a közösségbe, ami addigra kialakult, de olyan hihetetlen nyitottsággal fogadtak, ami azóta is meghat.” Szervezett és moderált fórumokat, de mostanra minden energiáját a jogi ügyekre koncentrálja. Nehezen éli meg a folyamatos érzelmi hullámvasutat: „Egzisztenciális szorongásaink vannak, de közben olyan euforikus pillanatokat is megélünk, amik mindenért kárpótolnak. A legnehezebb pillanat talán az volt, amikor megkaptuk az első komoly fenyegetést a dolgozói bérek visszatartásáról, és megértettük, hogy meg akarnak osztani bennünket.” A legszebb pillanatnak azt a performanszt tartja, amelynek keretén belül eljuttatták beadványukat az Alkotmánybíróságra az igazság istennőjének, Iustitiának a képében.

Megható, hogy egy művészeti egyetem mutatja meg, mi az igazi jog, mi az igazán tiszta értéke. Ezt jogászként nagyon szép megélni. Ez az, ami mellett mindig ki akarok tartani.

A többi hallgatói portrét itt találhatja meg:

„Először találkozunk a hatalom zsarnoki, elnyomó természetével" - Hallgatók az SZFE blokádja mögött

A hatalom képviselői szerint haza kellene már menniük a szüleikhez, baloldali mozgalmárok mosták át az agyukat, és különben is csak egy politikusok által kiképzett kemény mag áll a Színház- és Filmművészeti Egyetem elfoglalása mögött. Az SZFE-hallgatók nagy része csak nevet az ilyen megjegyzéseken. De kik ők, és hogy néz ki belülről a blokád?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!