szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptember elsejére virradóan a hallgatók elfoglalták a Színház- és Filmművészeti Egyetemet. A blokádban mind a 350 nappali tagozatos diák részt vesz, több doktori és Erasmus-hallgató, és az egyetem tanárai és dolgozói is. De kik vannak a sárga maszkok mögött? Közülük 26-ról közlünk portrékat. Ismerjék meg Kabdebon Dominikot.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Harmadéves drámainstruktor szakon, drámajátékos specializáción, 27 éves. Sokszor felvételizett már az egyetem különféle rendezőképzéseire, aztán belecsöppent a színházi nevelési előadások világába, és nagyon jó élményeket szerzett. „Úgy voltam vele, hogy már elég a felvételikből, ide még beadom, de ez az utolsó esélyem.” Az egyetemet családiasnak, bár szeparáltnak tartja, mindenesetre úgy gondolja, nincs még egy ilyen az országban. Az SZFE HÖK kulturális bizottságának elnökeként a már lemondott szenátusnak is tagja volt:

Ilyenkor már a jövő évi szakok indítását beszélnénk át; most nem tudom, ki és hogyan teszi ezt meg.

Máté Péter

Ő már korábban belecsöppent egy szokatlan, rossz helyzetbe: végignézte, ahogyan a minisztérium nem volt hajlandó felterjeszteni a köztársági elnöknek kinevezésre a demokratikusan megválasztott rektort, Upor Lászlót. „Ő sosem élhette meg igazán, hogy rektor.” Augusztus 31-én gólyatábor után érkezett az egyetemre; addigra már látszott, hogy a szenátus minden jogkörét elvették.

Hát mit mondjak? Nagyon szar volt. Úgy mentünk be az egyetemre, hogy tudtuk, megszavazzuk a saját lemondásunkat, minden szétesik, amiért próbálunk küzdeni, és nincs igazság a földön.

Így az egyetemfoglalást már csak otthonról nézte, „addigra bennem eltört valami”.

A blokád alatt tüntetéseket szervezett, majd fesztiválszervezői tapasztalatai miatt bekerült a koncertszervező munkacsoportba. Sokszor érezte úgy a blokád kezdete óta, hogy akkora a feszültség és a felelősség, hogy olyan szerencsétlen kommunikációs helyzetekbe sodródik társaival, amelyekbe normál esetben nem került volna. Mindemellett nagyon pozitívan éli meg, hogy bár egyáltalán nem ismerte a munkacsoport tagjait, mégis nagyon jó barátokká váltak.

A többi hallgatói portrét itt találhatja meg:

„Először találkozunk a hatalom zsarnoki, elnyomó természetével" - Hallgatók az SZFE blokádja mögött

A hatalom képviselői szerint haza kellene már menniük a szüleikhez, baloldali mozgalmárok mosták át az agyukat, és különben is csak egy politikusok által kiképzett kemény mag áll a Színház- és Filmművészeti Egyetem elfoglalása mögött. Az SZFE-hallgatók nagy része csak nevet az ilyen megjegyzéseken. De kik ők, és hogy néz ki belülről a blokád?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!