szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptember elsejére virradóan a hallgatók elfoglalták a Színház- és Filmművészeti Egyetemet. A blokádban mind a 350 nappali tagozatos diák részt vesz, több doktori és Erasmus-hallgató, és az egyetem tanárai és dolgozói is. De kik vannak a sárga maszkok mögött? Közülük 26-ról közlünk portrékat. Ismerjék meg Vermes Dorkát.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Másodéves a mesterképzésen, filmrendező szakon, 30 éves. „Az a fontos, hogy művelhessem ezt a szakmát, nem pedig az, hogy papírt szerezzek róla”, mondja. Az ELTE filmkészítő mesterszakáról került az SZFE-re, de rögtön a mélyvíz jött, mivel első félévét a Gothár-osztályban beárnyékolta osztályfőnöke szexuális zaklatási ügye és elbocsátása, majd jött a koronavírus.

A modellváltás előszelét már a Gothár-botránnyal elkezdtük megérezni: látszott abból, ahogyan igyekeztek az iskolára általánosan jellemzőnek beállítani a történteket, hogy kormányzati szinten elkezdtek előkészíteni valamit.

Amennyire lehetett, mégis jól érezte magát, odaadónak tartja a tanárait. A blokád alatt részt vett fórum-előkészítésben, lehetséges külföldi partnerekkel konzultált a különböző lehetőségekről, filmfesztivált szervezett, az 1100 kilométeres fáklyás futás egyik útvonal-koordinátora volt, részt vett az őrségben, vett át adományokat.

Máté Péter

„Nem titok, hogy már korábban is felmerült lehetőségként az egyetemfoglalás, de amikor augusztus 31-én végül tényleg megtörtént, az nem igazán racionális érvek mentén dőlt el, hanem az előző pár hét elképesztően intenzív érzelmi hatásai és a hónapok óta méltatlan körülmények közt tárgyalni próbáló, kizsigerelt tanáraink aznapi beszédei miatt. Ez és a szenátus lemondása voltak ennek a cinikus és tisztességtelen folyamatnak a tetőpontjai.

Amikor eldőlt, hogy elfoglaljuk az egyetemet, végre azt lehetett érezni, hogy teszünk valamit, és nemcsak passzív elszenvedői vagyunk az igazságtalan bánásmódnak.

Nem tud mély- vagy tetőpontokat megnevezni az elmúlt két hónapból, inkább hullámzásként éli meg: hol nagyon optimista, hol pedig azt érzi, hogy az esélytelen Dávid harcol Góliát ellen.

A többi hallgatói portrét itt találhatja meg:

„Először találkozunk a hatalom zsarnoki, elnyomó természetével" - Hallgatók az SZFE blokádja mögött

A hatalom képviselői szerint haza kellene már menniük a szüleikhez, baloldali mozgalmárok mosták át az agyukat, és különben is csak egy politikusok által kiképzett kemény mag áll a Színház- és Filmművészeti Egyetem elfoglalása mögött. Az SZFE-hallgatók nagy része csak nevet az ilyen megjegyzéseken. De kik ők, és hogy néz ki belülről a blokád?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!