Tetszett a cikk?

Mit jelent ma a környezeti biztonság és milyen együttműködésre van szükség ennek sikeres menedzseléséhez. Szóljon hozzá Ön is!

A tanulmány
A teljes tanulmány letölthető itt.
Az elmúlt három évtizedben a környezeti biztonság fogalma fokozatosan változott. Az első időszakot főként a biztonság fogalom tartalmi kibővülése jellemezte, ahol is a politikai és katonai biztonság mellett megjelent a környezeti biztonság szempontja is. A következő időszakot környezeti kérdésekben a nemzeti szuverenitási keret túllépése szükségességének a tudatosulása, a bilaterális konfliktusmegoldások mellett a multilaterális megoldások keresése, az államok konfrontációja helyett az államok együttműködése igényének a felismerése jellemzi. Ugyanakkor ez utóbbi jegyek még nem váltak a nemzetközi politika általános jellemzőivé, és a lehetséges jövőbeli forgatókönyveket éppen annak alapján különböztethetjük meg egymástól, hogy a közös, összehangolt és szolidáris fellépés elemei mennyire válnak benne az államközi kapcsolatrendszer normáivá.

A környezeti problémák egy része a határoktól függetlenül érint térségeket, és ez kedvező kiindulópontot jelent abba az irányba, hogy az érintett felek ne konfrontáció, hanem együttműködés segítségével, közös érdekeltség alapján keressenek nemzetközi szinten megoldásokat. A közös érdeken nyugvó sikeres akciók elősegíthetik más, több kompromisszumot igénylő nemzetközi konfliktusok napirendre tűzését, és megoldását is. Ebben az értelemben a környezeti biztonsági problémák nemzetközi együttműködésre alapozott megoldása önmagán túlmutató segítséget adhat az együttműködési kultúra elmélyítésében is.

A külstratégia hatókörébe eső környezeti biztonsági kérdéseket három kategóriába sorolhatjuk. A globális környezeti kérdések tárgyalásakor hazai következményekre vonatkozó hatástanulmányokkal jól megalapozott jövőkép segítheti elő a helyes orientációt, esetenként a rövid távon ellenérdekeltségnek tűnő irányokban is. Egy másik csoportot azok a környezeti kérdések jelentenek, amelyeket a humanitárius következményeik avatnak globális kérdéssé. A külstratégia számára a legnagyobb feladatot a nemzetközi környezetbiztonsági kérdések harmadik csoportja jelenti: olyan lokális tevékenységek, amelyek környezeti hatása átlépi a határokat. Azokban az esetekben, ahol Magyarországnak a környezeti hatások jutnak, ezért védekező szerepbe szorulunk, az egyedi kérdések csomagba integrálása javasolható, amely csomag lehet ország-specifikus (az adott határszakasz több különböző konfliktusának együtt kezelése) vagy szakterület-specifikus (az adott kérdés multilaterális, regionális, vagy uniós szintre emelése). A kérdések összevonásából eredően mindkét típusú csomagba természetesen bele kell kerülniük azoknak a környezeti problémáknak is, ahol Magyarország a kibocsátó fél, és másik ország kíván a hatások ellen tenni.

A környezeti biztonság fogalma három évtizeddel ezelőtti bevezetése során először tartalmilag bővítette ki a nemzetbiztonság korábban elsősorban politikai és katonai értelemben használt értelmét. Az idő multával fény derült arra, hogy míg a kimerülő környezeti erőforrásokhoz való hozzájutás biztosítása (legalább is rövid távon) még belül maradhat a nemzetbiztonság korábbi konfrontatív megoldási játékterén, a környezeti kapcsolatok másik oldala, a környezet elszennyezése, túlterhelése olyan globális hatásokkal jár, amelyek ellen nem lehet elszigetelten védekezni. Ezek a konfliktusok szükségszerűen előtérbe állítják a közös érdekeltségen, kölcsönös előnyökön alapuló, együttműködésre építő megoldásokat.

Világ

A globális gazdaság új intézményi struktúrája felé?

A világgazdaság bonyolult kapcsolati hálóvá vált: államok, államközi szervezetek, transznacionális társaságok (mint mezoszféra) az alakítói. Az államközi, bilaterális kapcsolatok felöl a multilaterális felé lassú az elmozdulás (az ENSZ-ben letétbe helyezett 30000 államközi szerződésnek csak 5 %-a multilaterális). Ez utóbbiak jelentősége azonban nagyobb és növekvő.

Világ

A nemzetközi versenyképesség meghatározó tényezői és várható változásai

Történelmi perspektívában egy ország fejlődésének, népe boldogulásának nem a piaci versenyképesség a feltétele. Másként nézne ki a helyzet, ha a verseny tárgya a népek boldogulása lenne. Mindent elárul korunkról, hogy a termelés célja nem a népek boldogulása, hanem a vállalati nyereség, függetlenül attól, honnan származik.

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Interaktív külpolitika - adjon ötleteket a külügynek!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában - biztonság, a biztonság gazdasági vonatkozásai, a globalizmus kihívásai, az EU-tagság sikerre vitele, szomszédsági kapcsolatok, nemzeti identitás, kulturális identitás, kultúrpolitika - témánként 5-6 résztanulmányt készítettek, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Most a hvg.hu felületein Ön is elmondhatja véleményét, és hozzájárulhat az új stratégia megszületéséhez!

hvg.hu Világ

Adjon ötleteket a külügynek kulturális kérdésekben!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a kulturális külpolitika kérdéséhez szólhatnak hozzá.

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Adjon ötleteket a külügynek!

A világpolitikai és világgazdasági erőterek változása 2015-2020-ig, beleértve a meghatározó hatalmi és növekedési központok fejlődésének és egymásra hatásának elemzését. Mondja el a véleményét!

Külkapcsolati stratégia

Szomszédsági kapcsolatok relációs bontásban

A tanulmány célja, hogy a legfontosabb szomszédsági relációkban a magyar külpolitika céljait, eszközeit és lehetőségeit felmérje, illetve az egyes bilaterális kapcsolatrendszerekre lebontva konkrét ajánlásokkal segítse annak kialakítását. Mondja el véleményét Ön is!

Itthon

Adjon ötleteket a külügynek a nemzeti azonosságtudat témájában!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a nemzetfogalom, a nemzetpolitika, az autonómia, valamint a nemzeti identitás megőrzése témákban szólhatnak hozzá.

Külkapcsolati stratégia

A világ mezőgazdasága és az agrártermékek világkereskedelme

A jövő mezőgazdaságának alakulását alapvetően a népesség- és jövedelemnövekedés indukálta kereslet fogja meghatározni, de jelentős tényezők lesznek: az olajárak alakulása, az éghajlatváltozás, az állat- és növénybetegségek előfordulása, az agrárhatalmak (EU, USA) agrárpolitikájának változása és a WTO Dohai Fordulójának agrár-megállapodása.

Szoboszlai és Kerkez is megelőzi Messit és Neymart, Sallai pedig Ronaldót

Szoboszlai és Kerkez is megelőzi Messit és Neymart, Sallai pedig Ronaldót

Mostantól itthon is legálisan lehet LED-esre cserélni a régebbi autók izzóit

Mostantól itthon is legálisan lehet LED-esre cserélni a régebbi autók izzóit

Íme a magyar tervezésű új kabrió Suzuki Vitara

Íme a magyar tervezésű új kabrió Suzuki Vitara

Végzett magával a montenegrói ámokfutó, miután tíz embert megölt

Végzett magával a montenegrói ámokfutó, miután tíz embert megölt