Környezeti terhelés, beleértve a víz elérhetőségét
Nemzeti identitás megőrzésének, megújításának intézményrendszere
Milyen lehetőségei vannak Magyarországnak a határon túli oktatás és sajtó támogatására. Szóljon hozzá Ön is!
A szomszédsági kapcsolatok helye a magyar külpolitikában
Kérdések és lehetőségek az EU szomszédságpolitikájának tükrében. Szóljon hozzá Ön is!
A globális környezet gazdaságon kívüli tényezőinek középtávú előrejelzése
A fenntartható fejlődésről, környezeti, társadalmi és gazdasági tényezőkről ad áttekintést az alábbi tanulmány.
Autonómia, önkormányzatiság és kisebbségi magyar közösségépítés
A határon túli magyarok autonómia-törekvéseiben milyen szerepe van a magyar külpolitikának? Szóljon hozzá Ön is!
A magyar kultúra szerepe Magyarország nemzetközi kapcsolataiban
Kérdések és lehetőségek: a magyar kultúra szerepe a külkapcsolatokban. Szóljon hozzá Ön is!
A világ népességének alakulása és ennek következményei
A Külügyminisztérium megbízásából az MTA Világgazdasági Kutatóintézet és a Közép-európai Egyetem megvizsgálta, milyen politikai, gazdasági és biztonsági következményei lesznek a népességrobbanásnak és a globális migrációnak. Szóljon hozzá Ön is!
A technológiai fejlődés fő területei és gazdasági-társadalmi-politikai következményei
Humántőke és technológiai fejlődés: a technológiai fejlődés fő területei és gazdasági-társadalmi-politikai következményei
A nemzetpolitika feltételrendszere az uniós tagság körülményei között
Magyarország nemzetpolitikájának, kisebbségvédelmének lehetőségei, kérdései az európai integráció folyamatában. Szóljon hozzá ön is!
Korszerű magyar nemzetfogalom
A regionális nemzeti társulás lehetőségei és korlátai. Szóljon hozzá Ön is!
A globális gazdaság új intézményi struktúrája felé?
A világgazdaság bonyolult kapcsolati hálóvá vált: államok, államközi szervezetek, transznacionális társaságok (mint mezoszféra) az alakítói. Az államközi, bilaterális kapcsolatok felöl a multilaterális felé lassú az elmozdulás (az ENSZ-ben letétbe helyezett 30000 államközi szerződésnek csak 5 %-a multilaterális). Ez utóbbiak jelentősége azonban nagyobb és növekvő.
A nemzetközi versenyképesség meghatározó tényezői és várható változásai
Történelmi perspektívában egy ország fejlődésének, népe boldogulásának nem a piaci versenyképesség a feltétele. Másként nézne ki a helyzet, ha a verseny tárgya a népek boldogulása lenne. Mindent elárul korunkról, hogy a termelés célja nem a népek boldogulása, hanem a vállalati nyereség, függetlenül attól, honnan származik.
Interaktív külpolitika - adjon ötleteket a külügynek!
A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában - biztonság, a biztonság gazdasági vonatkozásai, a globalizmus kihívásai, az EU-tagság sikerre vitele, szomszédsági kapcsolatok, nemzeti identitás, kulturális identitás, kultúrpolitika - témánként 5-6 résztanulmányt készítettek, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Most a hvg.hu felületein Ön is elmondhatja véleményét, és hozzájárulhat az új stratégia megszületéséhez!
A sikeres felzárkózás nemzetközi tapasztalatai
A sikeres felzárkózás nemzetközi tapasztalatai (politikai, gazdasági, társadalmi, kulturális, mentális vonatkozások) . Szóljon hozzá Ön is!
Adjon ötleteket a külügynek kulturális kérdésekben!
A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a kulturális külpolitika kérdéséhez szólhatnak hozzá.
A magyar szomszédságpolitika biztonságpolitikai dimenziói
A szomszédsági kapcsolatok biztonságpolitikai dimenziói – peace-building, a biztonság gazdasági és nemzeti-kulturális dimenziói. Szóljon hozzá Ön is!
Adjon ötleteket a külügynek!
A világpolitikai és világgazdasági erőterek változása 2015-2020-ig, beleértve a meghatározó hatalmi és növekedési központok fejlődésének és egymásra hatásának elemzését. Mondja el a véleményét!
Humántőke és technológiai fejlődés: a humántőke felértékelődése
A humántőke XXI. századi felértékelődése: kutatás, fejlesztés, oktatás, innováció. Szóljon hozzá Ön is!
A külpolitikai koncepció kulturális és társadalompolitikai elemei
Kérdések és lehetőségek: a magyar kultúra szerepe a külkapcsolatokban. Szóljon hozzá Ön is!
Az állam változó szerepe
Az állam változó szerepe: társadalmi újraelosztás és növekedésgeneráló fejlesztési beruházások. Szóljon hozzá!
Világkereskedelmi tendenciák hatása a magyar külgazdaságra
A világgazdasági környezet alapvetően határozza meg a magyar külgazdaság, s ezen belül is az áru- és szolgáltatásforgalom alakulását. Az országnak vitális érdeke a nemzetközi munkamegosztásban való részvétel, illetve a globalizáció elmélyedéséből fakadó előnyök kihasználása. Szóljon hozzá!
Szomszédsági kapcsolatok relációs bontásban
A tanulmány célja, hogy a legfontosabb szomszédsági relációkban a magyar külpolitika céljait, eszközeit és lehetőségeit felmérje, illetve az egyes bilaterális kapcsolatrendszerekre lebontva konkrét ajánlásokkal segítse annak kialakítását. Mondja el véleményét Ön is!
Adjon ötleteket a külügynek a nemzeti azonosságtudat témájában!
A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a nemzetfogalom, a nemzetpolitika, az autonómia, valamint a nemzeti identitás megőrzése témákban szólhatnak hozzá.
A világ mezőgazdasága és az agrártermékek világkereskedelme
A jövő mezőgazdaságának alakulását alapvetően a népesség- és jövedelemnövekedés indukálta kereslet fogja meghatározni, de jelentős tényezők lesznek: az olajárak alakulása, az éghajlatváltozás, az állat- és növénybetegségek előfordulása, az agrárhatalmak (EU, USA) agrárpolitikájának változása és a WTO Dohai Fordulójának agrár-megállapodása.