Tetszett a cikk?

A hazai szénhidrogénipar első jelentős vállalatát, a fiumei olajfinomítót 1882-ben alapították, majd az ágazat folyamatos fejlődése eredményeként az 1910-es években működő 12 feldolgozóüzemben már 560 ezer tonna olajat finomítottak.

A trianoni határokon belül 6 finomító maradt, de sorra épültek az újabbak. A kisebb feldolgozóüzemeket 1924-ben Magyar Fanto Művek Rt. néven összevonták, majd 1933-ban újabb három üzem bekebelezésével alakult meg a Fanto Egyesült Magyar Ásványolajgyárak Rt., amelyet már a 20 legnagyobb hazai vállalat között tartottak számon. A cég a harmincas évek derekán 102 "normál" és 76 mozgó benzinkutat üzemeltetett.

Ugrásszerű fejlődés következett be, amikor az angol-amerikai European Gas and Electric Co. a Zala megyei Budafapuszta határában 1937-ben ipari termelésre alkalmas mennyiségű kőolajat tárt fel. Az 1938-ban alapított Magyar-Amerikai Olajipari Rt. (MAORT) termelése 1940-ben már fedezte a teljes hazai szükségletet. A második világháborúban az olajipar súlyos károkat szenvedett, s az újrakezdést beárnyékolták a politikai küzdelmek, aminek csúcsát 1948-ban a MAORT vezetői elleni koncepciós szabotázsper jelentette.

Az 1949-ben államosított MAORT-ból öt vállalatot alapítottak, majd 1952-ben ezeket a két évvel korábban létrehozott Magyar-Szovjet Olaj Rt.-hez csatolták. A felgyorsult kutatómunka eredményeként időközben, 1951-ben felfedezték a zalai nagylengyeli olajmezőt. A hazai olajipar egységes szervezeteként 1957-ben alakult meg a Kőolajipari Tröszt, neve 1960-tól - a gázipar hozzácsatolásával - Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt (OKGT).

A zalai olajmezők termelésének csökkenésével az 1960-as évektől a szinte stabilan évi kétmillió tonnás olajkitermelés súlypontja a dél-alföldi területekre helyeződött át (Algyő, 1965), s a következő évtizedekben ez a mennyiség a hazai kőolajfogyasztás 20-25 százalékát fedezte. A feldolgozó kapacitást az 1960-70-es években a százhalombattai és a tiszaújvárosi kőolaj-feldolgozók létesítésével növelték.

Az OKGT 1991-ben megszűnt, és kilenc olaj- és gázipari tagvállalata Magyar Olaj- és Gázipari Rt. (Mol Rt.) néven részvénytársasággá alakult, átvéve a kiskereskedelmi funkciókat addig ellátó Áfor (Ásványolaj-forgalmi Vállalat) tevékenységét is. A többlépcsős, 1993-ban kezdődött tőzsdei privatizáció, továbbá a zártkörű értékesítés eredményeként a 25 százalékban az ÁPV Rt. tulajdonában lévő társaság többségi tulajdona ma külföldi befektetők kezében van, részvényeit a budapesti mellett több külföldi tőzsde is forgalmazza. Kiterjedt birodalmához tartozik például a Péti Nitrogénművek Rt., és a regionális vezető szerepre törekvő cég 2000-ben 36 százalékos részesedést szerzett a szlovák Slovnaftban is.

További magyar márkák története itt

Kiderült pár részlet a kormány gyógyszeralapítványának működéséről

Kiderült pár részlet a kormány gyógyszeralapítványának működéséről

Varga Mihály viszi az embereit az MNB felügyelte  céghez

Varga Mihály viszi az embereit az MNB felügyelte céghez

Sokkal hamarabb keletkezhetett víz az univerzumban, mint eddig hittük

Sokkal hamarabb keletkezhetett víz az univerzumban, mint eddig hittük

Ezeket a háztartási eszközöket ne dugja a hosszabbítóba

Ezeket a háztartási eszközöket ne dugja a hosszabbítóba