szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar Sziget címmel "összmagyar nemzeti ifjúsági találkozó" színhelye lesz a Dunakanyar. Az augusztus 14. és 18. között zajló fesztivál a szélsőjobboldali ellenkultúra szokásos programjai mellé több újdonságot is kínál.  Az ifjúsági találkozó szervezői keverik az irredenta underground és a fősodor képviselőit. A Nemzeti Rockfesztivált követő napon, amelyen a Hunnia, a Magozott Cseresznye, a Romantikus Erőszak és az Új Hajnal (Oi-kor) is fellép, az Edda együttesé a színpad.

A Kismaros-Verőce Ifjúsági Táborban tartandó program politikusok, egyházi személyiségek fellépésével indul. A nyitónapon Verőce polgármestere, Bethlen Farkas beszél, s a fesztivál szájtjának tanúsága szerint Tempfli József nagyváradi püspök is.  Szaval Dörner György, beszélget Bognár László MIÉP-alelnök, a Bayer-Bencsik-Haeffler trió pedig Sajtóklubot tart a fesztiválon. Ebben a közegben szerepel dr. Illés Zoltán fideszes képviselő, a parlament környetvédelmi bizottságának alelnöke is.  Lesz előadás a Szlávok történelemhamisításáról, valamint - gyaníthatóan sajnos a hazai szélsőjobb újabb identitás- és párhuzamkeresésének jegyében fogant ötlet nyomán - Magyar vagyok és palesztin címmel beszél Salha Falah, a Magyarországi Palesztinok Kulturális Egyesületének elnöke.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A kulturális programot az Edda koncertje zárja. A zenekar hivatalos programjában is szerepel a dátum, tehát nincs okunk feltételezni, hogy nem tudják, milyen zenei közegbe kerültek. "Liberális moslékkal kimossák az agyad" - énekli rossz prozódiával az Új Hajnal. "Itt jön a szkinhed felvonulás/Hatalom, erő, összetartás" - keménykedik a Magozott Cseresznye. A Hunnia Vádló bitófákja ostoba klapanciákba szedve, alig burkoltan hirdeti Szálasi dicsőségét. Melléjük került a Magyar Szigeten a csövesek egykori néptribun-zenekara.

Az Edda a nyolcvanas évek elején Edda Művek néven kultuszzenekar volt. A lendületes rockzene, a munkásruha, az aluljárókban, pályaudvarokon helyüket keresők érzelmeit megéneklő szövegek hitelessé tették a korai Eddát, s a Fekete Bárányok, vagyis a Hobo Blues Band, a Beatrice és a P.Mobil mellett ők is a rendszer által kiátkozott bandák közé sorolódtak. Első három albumuk hangja és borítóik vizuális világa megteremtette a hazai "munkásrockot", ám a szellem  Slamovits István 1984-es távozásával elszállt a bandából. Az Edda a glam rock reprezentánsa lett. Pataky Attila, az együttes vezéralakja és Slamovits 1988-ban látványosan kibékült ugyan egy közös lemezen, de az Edda már nem tért vissza gyökereihez. Sőt, Patakynak, a hazai rockelőadók közül elsőként az a bravúr is sikerült, hogy szabadon közlekedjen a rockszínpad és a Dáridó szalonspicces, cintányéros-cudarvilágos nótashowja között.

Nemcsak az együttes zenei arculata, de Pataky politikai érdeklődése is sokat változott az elmúlt évtizedben. Noha többször hangoztatta, nem politizál, a kilencvenes évek elején az SZDSZ madaras kitűzője tűnt fel rajta. 1998-ban  zenekarával MSZP-s kampányrendezvényen szerepelt, de Torgyán oldalán is mutatkozott. A 2002-es kampány már a Kossuth-téri Fidesz-rendezvényen találta, kokárdával, oldalán tarsolylemezes táskával, amint a polgári pop himnuszát, az Örvendj, Magyarország!-ot énekelte. A zenakar hivatalos szájtja büszkén adja hírül, hogy Orbán Viktor, megtudva, hogy az Edda a Felvidéken turnézik, táviratot küldött ezzel a szöveggel: "Az idő nektek dolgozik. Az idő nekünk dolgozik. Az idő a magyaroknak dolgozik." 

Huszonöt albummal, többmillió eladott példánnyal a háta mögött egy megasztár zenekar hitelesíti részvételével a határrevíziót követelő, xenofób uszítórock képviselőit. Melyiküknek lehet erre szüksége?

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese

Beszáll az OTP a nagy üzbegisztáni csirkebizniszbe

Beszáll az OTP a nagy üzbegisztáni csirkebizniszbe

A jövő adatai az űrből jönnek

A jövő adatai az űrből jönnek

Donald Trump születésnapi katonai parádéja 45 millió dollárba kerülhet az amerikai adófizetőknek

Donald Trump születésnapi katonai parádéja 45 millió dollárba kerülhet az amerikai adófizetőknek