Világoskék Gepida biciklijével érkezett a megbeszélt találkozóra, a Nagyszínpad melletti VIP-bejárónál parkolt le, hogy megmutassa nekünk a Szigetet, a programokat, melyek a koncerteken túl várják a fesztiválozókat. Egy kis csevej után kiderült, hogy napok óta nem volt ideje enni. Ezért a bejárás helyett inkább leültünk vele a Bor- és Fröccsfaluban, hogy három nappal az utolsó meleg falatja után végre magához vehessen némi kalóriát (kakastöke-pörkölt formájában). „A téli hónapokban 48 és 50 kiló között mozog a súlyom, ez alatt az egy hét alatt öt kilót fogyok” – meséli a filigrán nő, aki három éve szervezi a Sziget Fesztivál programjait, és mindenért felelős, ami a színpadokon és a sátrakban történik.
A kis övtáskájába rejtett mobiltelefont ki-be veszi, egy kis berregés az sms, a hosszabb, ciripelésszerű jelzés a hívás. A készülék tökéletesen egy ritmusban van Széppel, ugyanannyit pihennek mindketten. Nem sokat. „Átlagban három-négy órát alszom. De a többi szervező sem pihen többet ilyenkor ”, pontosabban azok, akiknek kötelező kiköltözniük az Óbudai-szigetre az első járómozaik letételétől az utolsó bontásáig. Rajta és a programosztályon kívül a hang- és fénytechnikákért, a marketingért, a háttértechnikáért, a pénzügyekért, a sajtóért és a vendéglátásért felelős Gerendai-alkalmazottnak hasonló a sorsa.
Ám, ha azt gondoljuk, hogy csak egy hétig pörögnek, tévedünk. „Egész éves intenzív munkánk van a Szigettel. Csak a fesztivál végeztével pihenünk pár hetet. Szeptembertől már tervezzük a következő évet” – a pihenés első napjai viszont nem felhőtlenek: „beüt az úgynevezett Sziget-depresszió”. Hirtelen nem mocorog a telefon, senki nem keresi, senkinek nem fontos már, hogy egy perc alatt elintézzen valamit. Van, akinek ez a néma csönd sokkoló, és van, aki bekattan, amikor „elvágják a köldökzsinórt”. Kábítószergyanús ez a helyzet, és Szép be is vallja, hogy kialakul egy bizonyos függőség attól, hogy szervezőként a világ közepe az ember. És erre bizonyíték a következő berregés: „Még két akkreditáció rendel”, és közben egy ciripelés: „Igen, fél óra múlva ott leszek”. Pedig még csak három villányi fogyott a kakastökéből, még három és félretolja a megrakott tányért. Reméljük, nem sértődik meg a szakács az erdélyi fatányéros étkezdéből, aki ott ül szemben és épp az imént dicsérte kosztját Szép.
Szép bája ugyanis hozzátartozik a munkamódszeréhez. „A szervezőgárdában kevés nőnemű. Így kénytelen vagyok bevetni a lágyabb energiákat”. De nem árt hozzá egy falatnyi dörzsöltség sem, amit Szép tizennégy évnyi rendezvényszervezői tapasztalatával old meg. 1997-ben beült például az első Coca-Cola Beach House infopultjába, később hét évet a Muzsikás együttes menedzsereként töltött, tőlük csábította el Gerendai, hogy töltse meg a Szigetet a színpadi produkciók mellett alternatív programokkal is. Így jött létre tavaly az EU találkapont egy üzenőfával a közepén elnökségünk tiszteletére, idén pedig egyebek mellett a lassúzós sátor ötlete pattant ki a fejéből, ahol a szeretet, a szerelem és a törődés kerül a középpontba.
„Hiszen erről szól a Sziget” – lelkendezik Szép, aki úgy gondolja, hogy a régi szlogen még mindig érvényes: „Kell egy hét együttlét”. Főleg, ha utána beüt a Sziget-depresszió.