szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban szigorúan tilos a növekedési hormonnal való doppingolás, mégis egyre több atléta várja ettől, hogy teljesítménye fokozódik. Az orvosok ilyen szert írnak fel a korosodással járó testi elváltozások "kezelésére" is.

Mivel a hormonpótlás következményeiről az egészséges emberek esetében nincsenek megbízható adatok, hormonterápiát csak nagyon pontosan körülírt orvosi javallatra (például törpenövés esetén) alkalmaznak - olvasható az amerikai orvosi társaság szakmai lapjának egyik cikkében.

A növekedési hormon (human growth hormone, HGH) pótlása veszélyekkel jár, mert kórosan megváltoztatja a szervezet szénhidrát metabolizmusát, és a vércukor szint ingadozásához, cukorbajhoz vezethet. Emellett ízületi panaszokat, artritiszt, magas vérnyomást, ödémát, szívelégtelenséget okozhat, és rákos burjánzást indíthat el. A HGH hívei – közöttük sok orvos – azonban azt állítja, hogy ez a hormon helyreállítja az elerőtlenedett fizikumot, a kókadó szexuális érdeklődést, feszessé teszi a petyhüdt bőrt, de "gyógyítja" a depressziót és élesíti az elmét is. A HGH használatát az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) tiltja, az engedély csak néhány nagyon speciális orvosi indikációra szól.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a legtöbb amerikai profi sportliga tiltja sportolóinak a HGH használatát. Szakértők szerint ugyanis nincs tudományos vizsgálati eredmény arról, milyen következményekkel jár a használata az egészséges embereknél. A kísérő jelekből azonban annyit bizton állítanak az orvosok, hogy súlyos fizikai károsodást okozhat.

A fiatal emberek szervezetében sok növekedési hormon termelődik, a hipofízis (az agyalapi mirigy) kellő mennyiségben pumpálja a vérbe, hogy a csontok és az  izmok növekedjenek, erősödjenek, és a bőr a benne lévő kollagéntől feszes legyen. A HGH termelése azonban az egyéb hormonokhoz hasonlóan az évek múltával csökken, aminek következtében idővel csökken az izomtömeg, valamint a csontok szilárdsága is, ezzel szemben nő a zsírszövet mennyisége, a bőr pedig elvékonyodik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Felülvizsgálnák az agyhalál és a szervátültetés kérdését

A donorok menthetetlenségének pontos megállapításával kapcsolatban több országban orvosetikai és törvényi változtatásokat sürgetnek, ugyanis a jelenleg elfogadott kritérium, az "agyhalál" bekövetkeztekor a potenciális donorok legtöbb szerve már nem alkalmas átültetésre.

MTI Itthon

Eddig hárommillió forintnyi pollenbírságot szabtak ki Csongrádban

Csongrád megyében eddig 120 esetben, összesen hárommillió forint értékben szabtak ki növényvédelmi bírságot; kényszerkaszálást pedig 59 esetben rendeltek el 48 pollennel szennyezett hektár miatt - tájékoztatott a Csongrád Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat igazgatóhelyettese, hozzátéve: elsősorban Makó és Csongrád térségében volt átlagon felüli a parlagfű koncentrációja.

MTI Plázs

A kemoterápia káros mellékhatásai

Amerikai kutatók szerint a mellrák-műtétek utáni kemoterápia káros mellékhatásai és költségei sokkal nagyobbak, mint azt a klinikai kísérletek alapján gondolni lehetne.

MTI Plázs

Végzetes lehet a tébécé a HIV-fertőzötteknél

A tuberkulózis összes szokásos gyógyszernek ellenálló, különösen virulens törzsei 53 AIDS-es beteg közül 52 halálát okozták az elmúlt hónapokban egy dél-afrikai vidéki kórházban, s mivel a jelek szerint időzített bombáról van szó, az illetékes nemzetközi szervezetek már a megfelelő stratégia kidolgozásán fáradoznak - adta hírül a The New York Times.

Plázs

Beteg-távfelügyelet

Nemcsak emberiességi, hanem szigorú gazdasági számítások is azt mutatják, hogy a betegeket a lehető leghosszabb ideig távol kell tartani a kórházaktól.