szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyes sejtekből fogat növesztettek s azt beültették egerek állkapcsába japán kutatók.

A laboratóriumi fogakat az őssejteknél valamivel későbbi stádiumban lévő sejtekből állították elő oly módon, hogy azokat kollagénből (sejteket összeforrasztó természetes fehérje) készült formába fecskendezték őket. A sejtek később olyan anyagokká értek, amelyekből a fogak állnak, fogbéllé, fogzománccá, véredénnyé; a beültetés után pedig normálisan nőttek.
 
A kísérletet a tokiói tudományegyetemen vitték véghez és a kutatók főleg azt tekintik figyelemre méltónak, hogy első ízben sikerült egyes sejtekből teljes, működőképes szervet sarjasztani.
 
"Bizonyos szervek funkcióinak részleges elvesztése esetén megfelel az őssejt-beültetés módszere, de a regeneratív terápia végső célja, hogy teljes működő szerveket fejlesszen ki a betegség, sérülés, vagy öregedés folytán elvesztett szervek pótlására" - hangsúlyozták a tudósok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Fogorvosi rutinvizsgálattal kideríthető a csontritkulás

A csontritkulás, a változó korú nők rettegett betegsége egy új számítógépes program segítségével rutin fogászati röntgenvizsgálattal könnyen és olcsón felismerhetővé válik - áll a Bone (Csont) című szaklap internetes kiadásában megjelent tanulmányban.

MTI Plázs

Ritkán járunk fogorvoshoz

Rossz a magyar lakosság fogainak az állapota, a felnőtteknek mindössze 38 százaléka járt egy éven belül fogorvosnál, beleértve a magánorvosi ellátást is - derült ki egy felmérésből.

MTI Plázs

Milyen allergiát szedhetünk össze a fogorvosnál?

Bár Magyarországon nem készült reprezentatív felmérés a fogászati allergia gyakoriságáról, ismeretes tény, hogy létezik. Kinél fordulhat elő, milyen panaszokat okoz, és hogyan orvosolhatók a tünetek? A kérdésekre Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa válaszolt.