szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden kilencedik pár reprodukciós problémákkal küzd, a tudósok legújabb felfedezésének köszönhetően azonban egyes terméketlenségi esetek hormonkezeléssel orvosolhatókká válnak.

A meddőség bizonyos esetekben akár egy hormoninjekcióval is kezelhető; a londoni Hammersmith kórház csapata ugyanis bebizonyította, hogy a kisspeptin nevű hormon befecskendezve serkenti azon hormonok termelődését, amelyek a menstruációs ciklust irányítják.

Van remény
A kisspeptint eddig úgy ismerték, mint pubertást beindító hormont: azoknál, akiknél ez hiányzik, nem esnek át a serdülőkoron, és szexuálisan fejletlenek maradnak. A meddőség kezelésében új lehetőséget jelentő hormon termelését egy egyszerű gén, a KiSS-1 szabályozza. A Pennsylvania-ban található Hershey-ben fedezték fel, a kutatók a város híres csokoládéjáról nevezték el.

A kísérletek során a Hammersmith kórház kutatói azt akarták kideríteni, vajon milyen hatással van a hormon a női ovulációra. A biztonság érdekében apró adagokban fecskendezték a hormont hat egészséges önkéntes nő szervezetébe, majd megfigyelték őket. Az injekciózás után a résztvevők vérkeringésében megemelkedett a peteérést előidéző luteinizáló hormon (LH) szintje. Ez a tüszőérés után a sárgatest fázist előidéző hormon, aminek hatására a petefészek a progeszteron nevű - a terhesség megtapadásában, és a terhesség fennmaradásában fontos - hormont termeli.

A menstruációs ciklus minden szakaszában megnövekedett LH-koncentrációt okozott a kisspeptin a vérben, azonban a pre-ovulációs fázisban érte el csúcspontját. „A kisspeptinről már bebizonyosodott, hogy hatással van a hormontermelésre az állatok esetében, ám most először sikerült kimutatni, hogy befolyásolja a nemi hormonok termelődését a nőknél is” - mondta Waljit Dhillo, a kutatás vezetője.

„Jelenleg azt vizsgáljuk, hogy miként adható a hormon olyan nőknek, akiknél nincs menstruációs periódus, vagy szabálytalan a ciklus, valamint a ciklus megléte ellenére nincs tüszőrepedés. Minden kilencedik pár küzd a meddőséggel, ez egy megoldás lehet a sok terápia közül” - szögezte le a kutatásvezető.

„Elsőként egészséges egyedeken kellett kipróbálni, hogy kiderüljön: mennyire tolerálja a szervezet, és hogyan működik. A kutatók feladata most az, hogy megtalálják a módját, hogyan tudnának vele meddőséget kezelni” -fogalmazott Simon Fishel, a Care Fertility Group igazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Társadalom

Lombikbébi-programok sikermutatói

A saját gyermekre vágyó meddő párok utolsó esélye, hogy egy lombikbébiprogramba bekerülve orvosi segítséggel sikerüljön az utódnemzés. A döntésben, hogy a 11 magyarországi IVF-központ közül melyikre bízzák a sorsukat, máig csak szóbeszéd, nem pedig statisztikák igazítják el őket.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

A meddőség mint népbetegség és a lombikbabák

Magyarországon közel kétszázezer pár küzd meddőségi panaszokkal, ám csupán 25-30 ezren kérnek segítséget. Meddig nem késő orvoshoz fordulni? S ha már csak a lombikprogram segítségével lehet gyermekünk, az mekkora költségekkel jár? Egy törvénymódosítás miatt már nem kell párkapcsolatban élnünk ahhoz, hogy befekhessünk egy meddőségi centrumba.

Hét nap

NYERÉSBEN A LOMBIKLOBBI

A jövő év július 1-jétől az egyedülálló meddő nők is részt vehetnek a mesterséges megtermékenyítési eljárásokban...

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

Művi meddővé tétel: öncsonkítás vagy fogamzásgátlás?

A jelenlegi szabályozás szerint minden nagykorú kérheti a művi meddővé tételét. De mi történik, ha a sterilizált egy későbbi kapcsolatában meggondolja magát, és mégis szeretne gyermeket? Lehet-e jogszabályokkal korlátozni, hogy milyen fogamzásgátló módszert választhatunk? A kérdés, hogy ki és mikor élhessen a fogamzásgátlás ezen lehetőségével, igencsak megosztotta a közvéleményt. Egy népi kezdeményezésnek köszönhetően most ismét a parlament elé kerül a téma.