szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az enyhe járványidőszak miatt több mint tízmillió influenza elleni oltás maradt vissza az Egyesült Államokban, de ezek alkalmazhatósági ideje június 30-án lejár, s ezért a törvény szerint meg kell semmisíteni, noha még évekig felhasználhatóak lennének.

Nem kellene kidobni
© sxc.hu
Az ügy hatalmas vitákat kavar szakmai körökben az Egyesült Államokban, de a törvényt módosítani egyelőre nincsen mód. Száztízmillió adag készült, amire eddig még sosem volt példa, ám több mint tízmillió megmaradt, s bár minden évben szó van arról, hogy az orvosok megtarthassák a régi adagokat, amíg nem érkeztek meg az újak, a lejárati idő módosításával szegény országoknak adták át a maradékot, hiszen az efféle vakcinák a hivatalosan megállapított lejárati idő után is minimum 1-2, maximum 3-4 évig tökéletes állapotban vannak. A veszteséget, amely főként a gyógyszergyárakat sújtja, lehetetlen elkerülni.
 
Ráadásul az új adagok várhatóan csak ősszel érkeznek meg, tehát azok a polgárok, akik a nyáron olyan országba utaznak, ahol tombol az influenza, valószínűleg nem kaphatnak védőoltást. De ugyanígy azok a gyerekek sem kaphatják meg nyári oltásukat, akiknek az első alkalom lévén, kettőre van szükségük.
 
A június 30-i dátumot az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) határozta meg, nem annyira az oltóanyag élettartama szerint, hanem azért, hogy a mindenkori újonnan gyártott feltétlenül magában foglalja az adott szezonban  legaktívabban fertőző három törzset, s hogy nehogy véletlenül valakit a korábbi törzsekre kifejlesztett, s ezért kevésbé hatékony vakcinával oltsanak be.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Enyhe influenzajárvány van

Mérsékelt intenzitású, de minden megyére kiterjedő influenza A járvány van Magyarországon - olvasható az Országos Epidemiológiai Központ honlapjára feltett jelentésben szerdán.

MTI Plázs

Még mindig nem késő az influenzaoltás

Még most sem késő influenzaoltással felkészíteni a szervezetet a valódi téli szezonra - mondta dr. Rózsa Mónika, az Országos Epidemiológiai Központ Légúti vírus osztályának munkatársa.

Plázs

Miért télen támad az influenza?

A jelenlegi védőoltások újragondolásához vezethetnek azok a kutatások, amelyek a még mindig sok szempontból rejtélyes influenzajárványok és a D-vitamin-háztartás közti összefüggésekre hívják fel a figyelmet.