szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az időskorúak számára egy hathónapos tréning maga az ifjúság forrása. Egy kanadai tanulmány szerint azok a változások, amelyek az idősebbek génjeiben bekövetkeztek, genetikailag hasonlóvá tették őket a fiatalokhoz.

A kanadai kutatócsoport a sejtek erőművét, az úgynevezett mitokondriumot vizsgálta, amelyek saját kicsiny DNS állománnyal rendelkeznek. Mark Tarnopolsky és társai a hamiltoni kutatóközpontból ezeknek a géneknek az aktivitását hasonlították össze egy hat hónapig tartó edzés előtt és után. A tréning megdöbbentő következményekkel járt: a zömmel 70 esztendős kísérleti alanyok mitokondriumának aktivitási mintái hasonlóak alakultak egy fiatalokból álló kontrollcsoport sejtjeinek aktivitásához, ebben a csoportban a résztvevők átlagéletkora 26 esztendő volt.
 
Az edzés kezdetén izomzatuk 59 százalékkal gyengébb volt a fiatalokénál, míg a szokásos fitness eszközökön végzett hat hónapos, heti kétszeri gyakorlás után ez 38 százalékra módosult.
 
"Valamennyien nagyon meglepődtünk" - nyilatkozta Simon Melov, a tanulmány társszerzője, aki szerint arra számítottak, hogy a mozgás után sem változik az idősebbeknél a gének aktivitása. Az öröklési anyag aktivitása viszont az öregedés visszafordításáról tanúskodik. Ez azt mutatja, hogy soha nincs késő elkezdeni az edzéseket. A kutatók további vizsgálataikkal azt akarják kimutatni, vajon a mozgás a szövetekben is hasonló változásokat idéz-e elő - írja a Die Welt Online.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Milyen melltartót viseljünk sportoláskor?

Egyáltalán nem mindegy, hogy sportoláshoz milyen melltartót viselnek a hölgyek - állítja az egyik legnagyobb sportszergyártó cég, amely pár hónapja elindított, Mellbedobással az egészséges nőkért című mozgalmával igyekszik felhívni a figyelmet a témára.