szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A volt alkoholisták esetében gyorsabban visszatér a szellemi teljesítőképesség, ha nem dohányoznak, állapították meg amerikai kutatók. A wissenschaft.de német tudományos portál idéz abból a tanulmányból, amelyet kaliforniai kutatók egy alkoholizmussal foglalkozó szaklapban jelentettek meg.

Timothy Durazzo és kollégái egy kisebb csoportban tizenhárom nem dohányzó és tizenkét dohányzó egykori alkoholista magatartását és rehabilitációját figyelték meg. A kutatók szerint a nem dohányzók a hat-, illetve kilenchónapos időszakban mentális képességeiket gyorsabban szerezték vissza, mint a többiek. Miután az alkoholisták többsége dohányzik is, ezt a terápia során a jövőben érdemes figyelembe venni - írja a tanulmány.
 
Az orvosok a vizsgálatok során arra összpontosítottak, milyen a páciensek képessége a logikus és térbeli gondolkodásra, hogyan oldanak meg problémákat, milyen a rövid távú emlékezetük és milyenek a verbális emlékeik. Az eredmény: a nyelvi emlékezet és a nyelvhasználat képessége egyformán alakult dohányosoknál és nem dohányzóknál. Minden más szellemi képességre azonban negatív hatással volt a cigaretta, - leginkább a legtöbbet dohányzó személyeknél.
 
A dohány kedvezőtlen hatása a tudósok szerint valószínűleg nem a nikotinra, hanem a cigarettafüstben egyébként megtalálható sokféle méreganyagra vezethető vissza. Ez pedig az alkoholisták esetében már viszonylag hamar érzékelhetővé válik. Azt már korábban is tudták, hogy az alkohol és a nikotin kölcsönösen erősíti egymás hatását, de mindeddig nem volt világos, hogy a már "száraz" betegek esetében az agy ugyanúgy regenerálódik-e a dohányosoknál, mint a nem dohányzók esetében. Miután az Egyesült Államokban becslések szerint a 90 százalékot is elérheti a dohányzó alkoholisták száma, a mostani vizsgálat jelentősen javíthatja a terápia eredményeit - írja a wissenschaft.de német tudományos portál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Tech

Az alkohol ártalmasabb, mint némely drog

A tudósok szerint differenciáltabban kellene kezelni a káros szenvedélyek veszélyeit. Nem egy tanulmány állítja, hogy az alkohol és a dohányzás több kárt és társadalmi problémát okoz, mint egyes illegális kábítószerek.

MTI Plázs

Alkalmi dohányzásból alkoholizmus lehet

A dohányzás és az alkoholbetegség gyakran együtt jár, de a kemény nikotinfüggőket sokkal kevésbé fenyegeti az alkoholizmus veszélye, mint az alkalmi dohányosokat - állítja egy új amerikai tanulmány.