szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bőrszövetet állítottak elő hajhagymából német kutatók; az új szövetépítő eljárásnak köszönhetően a nagy felűletű égési sérüléseket és a krónikus sebeket könnyebben gyógyíthatják.

A lipcsei egyetem szövettani szakértői kivonták a hajhagyma anyagából az őssejtet és növekedésserkentő anyagokkal, valamint a sejtépítésben szerepet játszó úgynevezett táp és hírvivő anyaggal, hormonokkal kezelték.
 
Egyetlen sejtből három hét alatt aprópénz nagyságú felső bőrszövet keletkezett, ötven szál haj hagymájából pedig tíz négyzetcentiméternyi új szövet jött létre, hajszálra olyan, mint a hajkorona viselőjének bőre. Jan Simon kutatásvezető szerint az őssejtek valóságos polihisztorai az emberi szervezetnek. Szinte mindenhez értenek, rugalmasak és a legkülönbözőbb funkciókat képesek ellátni.
 
Az eljárással az eddiginél kíméletesebben lehet segíteni az égési sérülteken és a krónikus sebekkel küszködő betegeken - mondta a sejtkutató. Mostanáig az ép felületről eltávolított szövetet ültették be a roncsolt bőr helyére, de a hajhagyma-terápiával az egészséges bőrt károsító műtétre már nincs szükség.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Egerek bőrsejtjeiből állítottak elő őssejteket

A tudósok nagy lépést tettek afelé, hogy méretre szabott őssejteket állítsanak elő anélkül, hogy embriókat pusztítsanak el. Japán kutatóknak sikerült egerek bőrsejtjeit úgy átprogramozniuk, hogy nem lehetett megkülönböztetni őket az embrionális őssejtektől - olvasható a Nature és a Stem Cell című folyóiratok internetes kiadásában.