Tetszett a cikk?

A napfény hatására kialakult bőrreakcióknak, betegségeknek alapvetően három típusuk van: ilyen a normál bőr reakciója, amely bárkinél kialakulhat, ám a fény okozta bőrbetegségek nem jelentkeznek egészségeseknél. A napfény hatására súlyosbodhatnak a már meglevő bőrbetegségek is - írja a Weborvos.hu.

Bőrünk kétféleképpen reagálhat a napfényre: lehet akut (azonnali), ilyen a napégés, illetve krónikus, amely évek, évtizedek után jelentkezhet a bőr elöregedését, az irha rugalmas rostjainak károsodását (ráncosodás, a bőr megsárgulása) okozva. Sőt értágulatokat, rákelőző állapotokat (vörös, hámló foltok), bőrrákot (kemény, hámló vagy fekélyes területek) is kiválthat.

Készüljünk fel a napozásra
© Dripnet
A napégés a napfény által kiváltott toxikus reakció. A kiváltásához szükséges napozási idő függ a bőr típusától és megelőző napoztatásától, az évszaktól, napszaktól, időjárástól (páratartalom, felhők), a környezettől (víz, homok, beton, hó, tengerszint feletti magasság). A napégés 4-6 órával a napozás után jelentkezik, csúcsát 12-24 óra múlva éri el. Három nap alatt, többnyire hámlással gyógyul. Tünetek: vörösség, bőrduzzanat, súlyos esetben hólyagok. Nemcsak a bőr, hanem a kötőhártya is begyulladhat. Az egész testet ért súlyos hőártalom jeleként láz, hányinger, hányás, a keringés összeomlása léphet fel, amelynek fokozatai: napszúrás, hőkimerülés, hőguta. A napégés gyógyítható aszpirinnel, illetve szteroid krémekkel.

Fény okozta bőrbetegségek

Csalánkiütés. Felnőttek ritka betegsége, a napozás megkezdése után pár perccel kialakul. Viszketés, a bőr kipirosodása, majd csalánkiütések (a bőrfelszínből kiemelkedő rózsaszínű foltok) lépnek fel; duzzanatokig, fulladásig fokozódhat.
Napallergia. A leggyakoribb fénybetegség, a lakosság egyötödét érinti, nőknél gyakoribb. Már meleg tavaszi napokon, de leggyakrabban június-júliusban alakul ki. A napozás után órákkal, napokkal jelentkeznek a tünetek: szabálytalan vörös foltok, viszketés, göbcsék, hólyagcsák, nedvedzés, pörkök; leginkább az arcon, nyakon, illetve a karon. Pár nap alatt spontán is gyógyul, amely a bőr hidratálásával, szteroid krémekkel gyorsítható. Érdekes, hogy a napozás ismétlésével a reakció súlyossága csökken, nyár végére már nem is jelentkezik.
Ekcéma. Toxikus vagy allergiás alapon fellépő bőrgyulladás. Olyan anyag kerül a bőrre vagy a szervezetbe, amely napfény hatására elbomlik és irritálja a bőrt, vagy allergiás reakciót vált ki rajta. Ez elvileg bárkin kialakulhat, míg az allergiás csak előzőleg érzékennyé vált embereken. Leggyakoribb okok a festékek, gyógyszerek, növények, kátrány, illatszerek, naptejek. A toxikus reakció tünetei a napégéssel megegyeznek, de jóval kisebb fénydózis képes kiváltani őket. Az allergiás reakció olyan, mint bármely más ekcéma: viszkető göbcsék jelennek meg, majd lehámlik a bőr.
Meglévő bőrbetegségek. Nem árt odafigyelni arra is, hogy a napozás súlyosbíthatja a már meglevő bőrbetegségeket, tehát legyünk óvatosak.  Ilyen bőrbetegség a herpesz, a pikkelysömör, a bőrfarkas, illetve egyes autoimmun betegségek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A napozás kerülése a legjobb módszer bőrrák ellen

A bőrrák megelőzésére hasznosabb módszer a napozás kerülése, mint a napsugár káros hatásai ellen óvó olajok és krémek használata - ezt tartalmazza a neves bőrgyógyászok által a The Lancet című brit folyóirat számára írt, annak legfrissebb számában közölt tavaszi figyelmeztetés.

Plázs

A napozás új megvilágításban

A már-már száműzött napozás újraértékelését javasolják a legfrissebb, a D-vitamin és a daganatos megbetegedések közötti összefüggésekre rávilágító kutatások.