szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vérzéscsillapító és hegképző tulajdonságai vannak annak a kocsonyás anyagnak, amely tintahalak csontjából nyerhető és áttörést jelenthet az emberi csonttörések gyógyításában.

Az új-zélandi Otagói Egyetem kémiai fakultásán módosították a tintahalak csontjából, rákfélék páncéljából kivont kitozánt - az ízeltlábúak kitinjének rokona -, egy biológiailag lebomló, nitrogéntartalmú fehérjerostot.

"Ez lehet a gyógyító zselatinok Szent Grálja. (...) Ez a kocsonyás anyag csökkentheti számos sebészeti beavatkozás komplikációinak kockázatát, különösen például az orrüregi műtétekét" - fogalmazott a New Zealand Herald című lapnak Brian Robinson, a kutatás vezetője.

A zselatin nem mérgező, véralvadásgátló hatású, a műtőkbe különleges "instant" kiszerelésben kerülhet. Két összetevőjét az orvos közvetlenül a használat előtt keverheti össze. Az anyag a törések, vágások helyén ragadós, sűrű bevonatot képez, majd nagyjából két nap leforgása alatt távozik a páciens szervezetéből.

Jelenleg a módosított kitozinos kísérletek túl vannak az állatkísérleteken, a szakemberek most a humántesztek előtt állnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Összefügg a csontritkulás és a kólafogyasztás?

Minden harmadik 60 év feletti amerikai nő csontritkulásban szenved, s ebben jelentős szerepe van a mozgáshiánynak és a helytelen táplálkozási szokásoknak, ezen belül egy kutatás szerint a kóla fogyasztásának is - erről számolt be a bostoni Tufts egyetem kutatócsoportja az egyik amerikai orvosi lapban.