szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magas vérnyomással élő emberek körében nagyobb az enyhe kognitív gyengülés esélye, azaz nehézségeik lehetnek a gondolkodásban és tanulásban - állítja a Columbia Egyetem kutatóinak jelentése.

Az Archives of Neurology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány emlékeztet arra, hogy az utóbbi években kitüntetett figyelmet kapott - elsősorban az Alzheimer-kór pontos diagnózisa érdekében - az enyhe szellemi gyengülés okainak vizsgálata.
 
Ezer, mentálisan nem leépült idős ember közül évenként átlagosan 9,9-nél jelentkezik enyhe kognitív visszaesés. Utóbbiak 10-12 százalékánál fejlődik ki Alzheimer-kór évente, míg az átlagnépesség körében ez az arány csak 1-2 százalék.
 
Jose Luchsinger csoportja 918 idősebb korú, 65 év fölötti embert vizsgált 1992 és 1994 között, akik nagyjából kétharmadának magas vérnyomása volt. Átlagosan ötéves megfigyelés után 334 alanynál fejlődött ki enyhe visszaesés a megismerési funkciókban. A magas vérnyomásos pácienseknek negyven százalékkal nagyobb volt az esélye a visszaesésre.
 
A magas vérnyomás megelőzése és kezelése csökkentheti a megismerési funkciók romlásának kockázatát, állapítják meg végül az amerikai tanulmány szerzői.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A cukorbetegség egyik formája az Alzheimer-kór?

Egy új kutatás eredményei alátámasztják azt az elméletet, miszerint az Alzheimer-kór nem más, mint a cukorbetegség egyik formája. A szellemi leépüléssel járó betegségnél az agy ugyanis nem jut elég inzulinhoz.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: genetikai mutációk után kutatnak

Az Alzheimer-kór a rohamosan elöregedő társadalomban óriási feladatok elé állítja az orvostudományt. Brit tudósok bejelentették, hogy az eddigi legnagyobb szabású géntanulmányba kezdtek, amelynek segítségével szeretnék feltérképezni, mely gének felelősek a rettegett betegség kialakulásáért.

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.