szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vérrögök kialakulásának veszélye a sérülés után még tíz hétig fennáll. Hátterében a láberek falának sérülése áll, vagy a sérült ember aktivitásának csökkenése a gyógyulásig.

Bokaficam, izomrándulás és hasonló kisebb sérülés is vérrögöt idézhet elő a láb vénáiban - állítják holland kutatók. Karlijn van Stralen és kollégái a leideni egyetem Orvosi Központjában 2471 vénás trombózist elszenvedett és 3534 egészséges embert vizsgáltak 1999 és 2004 között. 
 
A páciensek közel tizenkét százalékának, 289 embernek olyan kisebb lábsérülése volt a trombózist megelőzően, amely nem igényelt sebészi beavatkozást, rögzítést, vagy ágynyugalmat. Azok között, akik nem kaptak trombózist, csak 4,4 százalék volt a korábbi kisebb sérülés előfordulása. Eszerint a sérülések megháromszorozzák a rögképződés relatív kockázatát, állítja van Stralen csoportja. 
 
Évente az emberek 1-3 százalékát éri trombózis, főként a lábszár és a comb vénáiban. A trombózis életveszélyessé válhat, ha a vérrög leszakad a véna faláról, eljut a vérárammal a tüdőbe és elzárja az artériát. 
 
Az Archives of Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmányban a szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy ezekre a látszólag kis balesetekre, sérülésekre is fontos odafigyelni. A kezelő orvosok figyelmeztethetik a sérültet a láb mozgatására, illetve gyógyszeresen is megelőzhetik a rögképződést.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Az utazás megduplázza a trombózis kockázatát

A trombózis veszélye hosszabb utazást követően akár négy héten át is fennállhat. Eddig is tudott volt, hogy azok az utasok, akik mozdulatlanul ülnek a repülőben, buszban vagy az autóban, nagyobb kockázatnak teszik ki magukat, mint azok, akik mozoghatnak - írja az ENSZ egészségügyi szervezetére (WHO) hivatkozva a Die Welt című német napilap online beszámolója.