szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A digitális mammográfia fiatalabb nők esetében hatékonyabban mutatja ki az emlődaganatot, mint a hagyományos filmes vizsgálat - közölték amerikai kutatók, akik vizsgálati eredményeiket a Radiology című szaklapban publikálták.

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint az idén több mint 1,2 millió új emlőrákos beteget diagnosztizálnak. A mellrák 2008-ban negyvenezer halálos áldozatot szed majd az Egyesült Államokban. Az Amerikai Tumortársaság javaslata szerint a negyven év feletti nőknél évente célszerű elvégezni a mammográfiát.
 
A 2001-ben kezdődött csaknem ötvenezer (49528) főre kiterjedő vizsgálat során a University of North Carolina kutatói azt próbálták meghatározni, hogy kiknél előnyösebb a korszerűbb, ám sokkal költségesebb digitális technika, s kiknél célszerűbb a hagyományos filmes mammográfia alkalmazása.
 
A hagyományos filmes mammográfiával szemben a digitális technika által nyert adatok komputeren tárolhatók, elemezhetőek, s elektronikusan továbbíthatóak. A digitális emlővizsgálat előnyei közé tartozik a szervezet  kisebb sugárterhelése. Ugyanakkor a digitális technika másfélszer-négyszer annyiba kerül, mint a filmes mammográfia. A tudósok az életkor, és az emlőszövet radiológiai képe szerint is csoportosították a vizsgálat résztvevőit.
 
A fiatal nők esetében, akiknél sok a mirigy és a kötőszövet, az úgynevezett denz (sűrű) emlőkép a jellemző.(Ugyanakkor más vizsgálatok tanúsága szerint a "sűrű emlőállományú", s értelemszerűen fiatalabb nők esetében magasabb a mellrák kockázata.) A változó korban, amikor a mirigyes állományt zsír váltja fel, amely jól átengedi a röntgensugarakat, az emlők radiológiailag szinte tökéletesen átlátszóak, az esetleges elváltozások pedig igen szembetűnőek.
 
A vizsgálat előzetes adatait 2005-ben hozták nyilvánosságra, a további vizsgálatok pedig alátámasztották, hogy a digitális technika alkalmazása hatékonyabb a fiatal, "sűrű" emlőállományú" nők esetében, ám semmivel sem adott jobb eredményeket a hagyományos módszernél a teljes női lakosság szempontjából.
 
Az ötvennél fiatalabb, a menopauza előtti vagy menopauza körüli korban lévő nők esetében jobban működött a digitális rendszer. A 65 év felettieknél a jelek szerint a filmes technika volt a hatásosabb. A két csoport közötti nők esetében pedig nem volt szignifikáns különbség a két módszer között. A digitális technika alkalmazása a női lakosság egészében nem volt előnyösebb a hagyományos filmes mammográfiánál.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Hogyan győzzük le a mellrákot?

Különleges kiadvánnyal készült idén a Magyar Rákellenes Liga az emlőrák hónapjára – a szervezet egy kifejezetten emlődaganatos betegek számára összeállított receptfüzettel hívja fel a figyelmet a betegség gyakoriságára, valamint arra, hogy a megfelelő táplálkozás nemcsak a megelőzés, hanem a gyógyulás időszakában is kiemelten fontos tényező.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Mellrák: szűrés vagy hosszú szenvedés?

A mellrák a nők egyik leggyakoribb betegsége, Magyarországon évente hétezer új emlőrákost fedeznek fel. Az átfogó programok ellenére is csak a nők egy része megy el a szűrésekre, ráadásul folyamatosan csökken a részvétel. Miért nem törődünk az egészségünkkel?