A bostoni Massachusetts Általános Kórház Onkológiai Központjának kutatói nemrég megállapították, hogy bizonyos agydaganatok esetén a nagydózisú methotrexát kezelés jelentősen növeli a betegek túlélési esélyét.
„Munkánk során megállapítottuk, hogy a nagy dózisban adott methotrexát önmagában vagy egyéb kemoterápiás szerrel kombináltan a jelenleg elérhető leghatékonyabb kezelési módszernek minősül primer központi idegrendszeri limfóma (a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganat) kezelésére” – jelentette ki Tracy Batchelor, a kutatócsoport vezetője.
A kutatók huszonöt frissen felismert primer központi idegrendszeri limfómás (PCNSL-es) beteg közreműködésével végezték vizsgálatukat. A betegek kéthetente nagy dózisban methotrexatot kaptak négy hónapig, vagy addig, amíg a daganatra utaló jelek megszűntek. Ezt követően a betegeket átlagosan hat és fél évig követték nyomon.
Az eredmények elemzése során megállapították, hogy a résztvevők felénél teljes remissziót sikerült elérni és ezen betegek 40 százalékánál átlagosan hét évig nem is jelentkeztek a kiújulás tünetei. A kezelést kapott betegek összesített túlélése átlagosan négy és fél év volt, mely a sugárkezelésen átesettek esetében tapasztalt egy évhez képest hatalmas különbség.
„Eredményeink alapján kijelenthetjük, hogy a methotrexat kulcsfontosságú az ilyen betegek kezelésénél, hiszen néhány beteg esetében a gyógyszer önmagában is hatékonynak bizonyult. További vizsgálatok szükségesek azonban a legkevesebb mellékhatást okozó, de még hatékony dózis megtalálásához” – hangsúlyozta a kutató.