szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Svájci egészségügyi közgazdászok kutatása szerint azért nem hatékony az AIDS elleni küzdelem Afrikában, mert a szűkös egészségügyi keretet gyógyítás helyett inkább a megelőzésre kéne fordítani.

Az AIDS Afrikában egyike a legnagyobb egészségügyi problémáknak, 26 millióan fertőzöttek, csak 2005-ben 2,4 millióan haltak meg a betegségben. Az AIDS elleni küzdelemre szánt nemzetközi segélyek összege messze nem elég ahhoz, hogy a betegséget leküzdjék. Mivel az eszközök korlátozottak, különösen fontos, hogy a prioritásokat helyesen válasszák meg. Nagy kérdés, hogy a pénzt inkább a már megbetegedett emberek kezelésére fordítsák-e vagy a prevencióra, azaz az új fertőzések megakadályozására.

Különböző egészséggazdasági kiértékelések vizsgálták Afrikában a prevenció és az AIDS kezelés költséghatékonyságát, melyeket most svájci kutatók összegeztek.

Kiderült: az AIDS kezelése nemcsak 750 százalékkal drágább, mint a prevenció, hanem kereken tízszer kevesebb emberi életév menthető meg vele. A megelőzés az afrikai országokban közel nyolcvanszor hatékonyabb, ám ennek ellenére ma a pénzek több mint 80 százalékát a már megbetegedettek kezelésére fordítják és csak egy kis százalékot a prevencióra.

A jelenleg rendelkezésre álló összegekből nem lehet egyidejűleg átfogó prevenciót és kezeléseket végezni. Így ha a már megbetegedetteket kezelik, számításba kell venni, hogy túl kevés pénz marad prevencióra. Ennek következménye pedig a közgazdászok szerint az, hogy még több ember fertőződik meg – szükségtelenül – ami további magas kezelési költségeket okoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

AIDS-botrány: veszélyes és félrevezető kijelentések?

Svájci szakértők azt állítják, hogy néhány HIV-fertőzött, aki szigorúan ellenőrzött kezelés alatt áll, nyugodtan léphet szexuális kapcsolatba védekezés nélkül egészséges emberekkel, mert nem adja tovább a betegséget.

MTI Plázs

Gének százai segíthetnek az AIDS gyógyításában

A teljes emberi génállományt átvizsgálva 273 olyan gént találtak amerikai kutatók, amelyek segítenek a humán immunhiányt okozó vírusnak (HIV) megfertőzni a sejteket. A támadási pontok azonosítása azért fontos, mert ezáltal lehetőség nyílik célzott gyógyszerek kifejlesztésére.

MTI Világ

AIDS-világnap: 33,2 millió HIV-fertőzőtt él a Földön

Ma van az AIDS elleni világnap; az Egészségügyi Világszervezet 1998-ban nyilvánította ezt a napot világnappá, hogy felhívja a figyelmet a halálos betegség elleni védekezés fontosságára és a nemzetközi összefogás szükségességére.