szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt négy évben sikerült csökkenteni a levegőben lévő parlagfűpollen koncentrációját - mondta Péterfia Éva, a Parlagfűmentes Magyarországért Tárcaközi Bizottság elnöke.

A mezőgazdaságban eddig évente 34-35 milliárd, az egészségügyben 17-20 milliárd forint kárt okozott a parlagfű. Ennek megelőzésére az elmúlt négy évben mérhető eredményeket sikerült elérni: csökkent a parlagfű összpollenszáma a levegőben, és csökkent azoknak a napoknak a száma is, amikor egy köbméter levegőben 100-nál több pollent mértek. Az asztmás és allergiás betegek - 2-2,5 millió allergiás beteg van az országban - számára 30-nál több pollen már komoly gondot jelent - közölte Péterfia Éva, a Parlagfűmentes Magyarországért Tárcaközi Bizottság elnöke.
 
Péterfia Éva beszámolója szerint az elért eredmény nagyrészt annak is köszönhető, hogy 4-6 napra csökkent az ügyintézés folyamata. A korábbi gyakorlat szerint ugyanis a lakossági bejelentéstől - ami általában az augusztusi virágzáskor történt - a kényszerkaszálásig, 3-4 hónap telt el, amikor gyakorlatilag már beálltak a fagyok.
 
A tárcaközi bizottság négy évvel ezelőtt döntött a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei tó parlagfű-mentesítéséről is. A Velencei tó és a Tisza-tó környékén sikerült eredményt elérni, de a Balaton környékén nem. Ennek részben az az oka, hogy a zártkertek nagy része idős emberek tulajdonában van, akik nem tudják a telkeiket megművelni, részben pedig a települések közötti érdekellentétek.
 
Idén a bizottság érdekeltté teszi az önkormányzatokat, hogy nagyobb együttműködés jöjjön létre. A bizottság az adók egy százalékából parlagfű-mentesítésre befolyt 860 millió forintból gazdálkodik. A civil szervezetek a jövőben csak akkor kaphatnak támogatást, ha az önkormányzattal együtt pályáznak, és az ÁNTSZ is csak akkor ad segítséget, ha az önkormányzat is finanszírozza a programot.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Andrea - Kulcsár Hajnal Plázs

Allergia: mennyibe kerül a betegnek az OEP takarékossága?

Radikális változáson esett át a gyógyszertámogatási rendszer ez év elején. Ennek következményeként több kedvelt allergia-, illetve asztmagyógyszer is kikerült a támogatott készítmények köréből. A gyógyszerkassza mindenképpen jól jár, 70 milliárdot takarít meg a döntéssel. De többe kerül-e ez a betegeknek?

MTI Plázs

Vége az allergiamentes időszaknak

Az enyhe időjárás miatt korábban érkezett a pollenszezon, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében ugyanis már virágzik a mogyoró és az éger, és bár ezek légköri koncentrációja még többnyire alacsony értéket mutat, a virágporokra, fűfélékre érzékenyek készülhetnek az első tavaszi allergiás tünetekre.

MTI Plázs

Hogyan szabadulhatunk meg a parlagfűtől?

A parlagfű gazdasági felhasználását, a gyomnövényből természetbarát fertőtlenítőszer készítését javasolja egy cég. Az eljárás megoldást jelentene a parlagfűre érzékeny allergiások problémáira is.

MTI Plázs

Mediterrán életmóddal megelőzhető az allergia

A gyermekkori allergia és asztma lényegesen ritkábban fordul elő, ha a családok a mediterrán konyha remekeit fogyasztják. Egy nemzetközi kutatócsoport Görögországban - Kréta szigetén - vizsgálta 690 gyerek és a családja étkezési szokásait. Munkájuk eredményeit a légzőszervi betegségekkel foglalkozó folyóiratban, a Thorax-ban közölték.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Allergia: mennyiért gyógyulhatunk meg?

Az allergia ma az egyik leginkább elharapódzó betegség: itthon több mint kétmillió ember szenved a tüneteitől. A hajlam örökölhető, de sok függ attól is, milyen a környezetünk, hogyan táplálkozunk, mozgunk-e eleget. Hogyan előzhető meg a baj, milyen terápiákkal, és mennyiért gyógyulhatunk?